banner153
banner230
banner203

Türel gazetecilik dersi verdi

Hürses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Küçükaydın’ın köşesinde yer verdiği, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i hedef alan ve kaynağı olmayan yazıya jet yanıt geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, avukatı aracılığıyla Hürses Gazetesi’ne gönderdiği ‘Tekzip’ ile suçlamalar hakkında hukuki işlem başlatıldığını duyurdu.  Saldırıyı, “Tamamen siyasi amaçlarla kamuoyunu yanıltmak, haksız saldırıda bulunarak toplum önünde küçük düşürmeye çalışmak” diye nitelendiren tekzipte şöyle denildi:

İftira dolu

“Hürses isimli gazetenizin 16 Ekim 2017 gün 19058 sayılı nüshasının 9. Sayfasında Ebru Küçükaydın’ın Güncel isimli köşesinde ‘Haksızlığa Karşı Susmayanlar Var’ başlığı altında yer alan yazı, tamamen siyasi karalama amacıyla yazılmış; gerçek dışı iftiralarla dolu, kamuoyunu yanıltıcı, müvekkilimizi halkın huzurunda küçük düşürücü, şeref ve haysiyeti ihlal edici unsurlar içerdiği anlaşılmıştır. Müvekkilim, 2004-2009 yılları arasında ve 2014 yerel seçimlerinden itibaren Belediye Başkanlığı yaptığı süre içinde, sizin şimdi yapmaya çalıştığınız gibi birçok asılsız ve haysiyetsiz iftiralara uğradığı halde hakkında dava ve soruşturma açılmamış, şeref ve haysiyeti ile görevini mevzuata uygun şekilde yerine getirmiş ve halen daha halkımıza ve kentimize en iyi hizmeti vermek adına sabah akşam dur durak bilmeden çalışmaktadır. İftira atan, kara çalmaya çalışan her kişinin bu çabalarının kendilerinin ve kalemlerinin o kara lekeye maruz kaldığı kamuoyu tarafından görülmüştür. Siz de aynı akıbete talip olmuşsunuz.”

‘Dairesi var’ yalanı

“Yazınıza ‘Babıali dönemlerinden kalma eski alışkanlıktan’ bahsederek gazetecilik görevini onur ve haysiyetiyle yerine getirmiş değerli insanlarımızı da kendinize benzetmeye çalışmışsınız. Yazık !! Onlar sizin gibi sözde ihbar mektupları icad ederek insanların şeref ve haysiyetlerine iftira yoluyla saldırmadılar. Eğer bir mektup aldılar ise dahi, gerçekle ilgisi olup olmadığını ‘SORUMLU GAZETECİLİK’  ilkesi gereği önce araştırdılar, sonra gerçek olaylara dayanıyorsa yazdılar. Öncelikle iftira ile müvekkilimin onur ve haysiyetine saldırmaya çalıştığınızın ilk kanıtı Lal Sitesi’nde bir daireden bahsetmeniz olmuş. Müvekkilimin, ailesinin veya kayınpederinin bu sitede dairesi YOKTUR. Kayınpederine ait hiçbir eve de UYDURDUĞUNUZ gibi belediye imkanları ile hiçbir tadilat ya da masraf yapılması ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. Kayınpederinin de müvekkilim Menderes TÜREL’in de bu kadar küçük hesaplarla işi olmaz. Bunu siz de bilirsiniz. Ama iftira iştahınız kabarmış. Gözünüz kararmış bir kere.”

 İftiranın ikinci ispatı

“Müvekkilimin Döşemealtın’ndaki evi bitmiş olarak satın alınmış, bahçesine de küçük bir düzenleme ile bitki ve ağaç dikimi de müvekkilim tarafından bedeli mukabili yaptırılmış olup faturası da ektedir. Bu fatura İFTİRANIN ikinci ispatıdır. Üstelik bununla da yetinmemiş ve kendi haysiyetinizi de ispat edercesine şeref ve haysiyet cellatlığı yapma pahasına; müvekkilim ve ailesinin belediyeye iş yapan iki firmaya ortak olduğunu yazmışsınız. Müfterisiniz!!...Bunu ispat edemezseniz tüm kamuoyunun önünde şeref ve haysiyetiniz karalanmış olacaktır. Tabii bu sizin umrunuzda ise??? Kaleminizi kirletmişsiniz. Basın meslek ilkelerini çiğnemişsiniz. Belediyenin bir memurunu müvekkilimin beslediğini yazmışsınız, AYIPTIR…

Açıklayın.
Belediye’ye iş yapan diğer bir firmaya da saldırmışsınız. Yapılan işler mevzuata uygundur ve resmi kayıtlarla sabittir. Sizin iddialarınızı ispat edecek neyiniz var? Açıklayın. Personelin şahsi faturaları ve belediyenin gayri resmi işlerinin buradan ödendiğini UYDURMUŞSUNUZ,  nerede delili ??? Gayri resmi işler ne demek ?? Hangi işlerden bahsediyorsunuz?? Açıklayın. Lojman tahsisleri de tamamen mevzuata uygun ve ilgili personel tarafından yerine getirilir. Hangi personelin ne kadar oturabileceği de mevzuatla belirlenmiştir. Siz neyden bahsediyorsunuz.”

Utandınız mı?

“Sizin tutarsızlığınız, gazeteniz sahipleri tarafından da biliniyor ve bazen size gereken cevabı onlar veriyorlar. Örneğin köşenizde yazdığınız 12.06.2017 tarihli ‘Yapmayın Beyler Biz Engelliler Sizin Malzemeniz Olmayız’ başlıklı yazınızdaki hezeyanlara; gazetenizin sahibi Ayla Çekiç; 05.10.2017 tarihli ‘Sandıkla Gelen Sandıkla Gider’ başlıklı yazısında ‘’Çünkü… Hizmette engellileri unutmamış olanların denize girmesini bile düşünmüştür. Bu nedenle ‘Konyaaltı Sahili’ne bile engelsiz beach yaparak hizmette sınır tanımamıştır.’’ Diyerek size gerek cevabı vermiştir. “Çünkü… Adam kayırmaz. Onun adamı yoktur. Bu nedenle şu onun adamı, bu onun adamı diye hizmet üretmez…” diyerek siz iftiracılara bir de ders vermiştir. Utandınız mı?”

Mecliste ibra edilmiştir

“Belediye çok sıkı iç ve dış denetimlere tabidir ve Müvekkilim ve diğer yetkililer görevleri süresince ve GÖREV SÜRELERİNDEN SONRA tüm hesapları açısından hem Sayıştay, hem İçişleri Bakanlığı ve hem de belediyemiz denetim kurulu tarafından DENETLENMİŞLERDİR. Hesap ve harcamalarda hiçbir usulsüzlük bulunmamış ve TÜM meclis toplantılarında İBRA edilmişlerdir. HER YIL hesapları incelenmiş ve karalama yaptığınız dönem de dahil bu hesaplarda müvekkilimize herhangi bir sorumluluk yüklenmemiş, dava vs. açılmamıştır. Harcamaların tamamı yasal sınırlar içinde yapılmış olup aksi düşünülemez. Ne idüğü belirsiz bir ihbar mektubu icad edilerek hiçbir araştırma yapılmadan yazı yazılması TAMAMEN SİYASİ AMAÇLARLA KAMUOYUNU YANITLTMAK, müvekkilime HAKSIZ SALDIRIDA BULUNARAK TOPLUM ÖNÜNDE KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMAKTAN İBARETTİR. Yazınızda bahsedilen konuların aslı budur. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a