banner244

Turizmde nevruz bereketi

İran'da Nevruz Bayramı'nın 5 günlük resmi tatil olması, özel sektörde ise bu tatilin 15 gün uygulanması İranlı turistleri bu yıl da Türkiye'ye yönlendiriyor

Artış bekleniyor
Bu yıl 16 Mart-2 Nisan tarihlerini kapsayacak olan Nevruz Bayramı İranlılar'ı 2011'de de Türkiye'ye yönlendirirken, Nevruz dolayısıyla İran'dan gelen ''talep patlamasının'' turizmcilerin ''yüzünü güldürdüğü'' belirtiliyor. Shopping Fest'in Nevruz Bayramı ile aynı döneme denk gelmesi nedeniyle de önümüzdeki aylarda İran'dan gelen turist sayısında artış bekleniyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl çok sayıda İranlı turistin Nevruz Bayramı vesilesiyle ülkelerinde uygulanan tatil fırsatını kullanıp Türkiye'de tatil yaptığını hatırlatarak, bu yıl gerçekleştirilen tanıtım kampanyaları, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarınca hazırlanan özel Nevruz programları ile gelen turist sayısında 2010'a göre daha fazla artış beklediklerini kaydetti.

Ortalama 10 gün kalıyorlar
TÜRSAB İkinci Başkanı Talha Görgülü de İranlı turist sayısında belli dönemlerde yükselişler ve düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, ''Kendi havayolu ve otelimden örnek vermem gerekirse, bu yıl İran'a verdiğimiz uçak koltuk sayısı 2010'a göre daha fazla. Özellikle uçakla ilgili sorun ortadan kalkarsa İran'dan daha fazla turist gelir. Uçak maliyetleri biraz yüksek'' diye konuştu. Görgülü, daha çok Antalya ve İstanbul'a gelen İranlı turistlerin çok önceden rezervasyon yapmadığını, son bir hafta-10 gün kala gerçekleştirdiğini ifade ederek, ''Geçen yılki geliş sayılarına, yapılan rezervasyon sayılarına göre bu yıl Nevruz dönemi için yüzde 10 civarında artış var'' dedi. Talha Görgülü, İranlı turistlerin Türkiye'de ortalama 10 gün kaldığını da bildirdi.

İranlılara özel program
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise her yıl Nevruz Bayramı'nda İran'dan gelen turist sayısında artış olduğunu ifade ederek, ''Bu sayı gittikçe artıyor. Hatta birçok otel İranlı turistler için çeşitli programlar, konser organizasyonları yapıyor'' diye konuştu. Barut, İranlı turistlerin en çok Antalya ve İstanbul'a ilgi gösterdiğini kaydederek, bu yıl 2010'a göre daha fazla İranlı turist beklediklerini söyledi. Rixos Hotels Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Erkan Yıldırım da tur operatörlerinden gelen yoğun talep üzerine Antalya bölgesindeki tesislerinde yüzde 100 garantili anlaşmalar yaparak satışları 2 ay öncesinden kapattıklarını bildirdi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a