banner244

Türkçe ve Rusça dilinde seçim propagandası

Alanya Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Rus uyruklu Türk vatandaşı 36 yaşındaki Anastasia Petrova Çetinkaya, seçim çalışmalarına Alanya’nın en çok yerleşik yabancıların ikamet ettiği Mahmutlar Mahallesi’nde başladı. Esnafa kendisini tanıtıp sorunlarını dinleyen Petrova, seçim sürecinde kendisine destek olmalarını istedi. Ziyaretlerinde üzerinde Rus uyruklu adayın seçim sloganı olan ‘Değişim Sende’ yazılı Türk lokumu hediye edildi. Çetinkaya, kendisinin de Türkiye aşığı bir vatandaş olduğunu ve değişim için kendisine oy verilmesi gerektiğini ziyaretlerinde aktardı. Çarşıda bulunan iş yerlerini tek tek gezerek destek isteyen Anastasia Petrova esnaf ve vatandaşlardan olumlu tepkiler aldı. Türkçe ve Rusça konuşarak seçim propagandasına başlayan Petrova, kendisine destek istedi.

Anastasia Petrova Çetinkaya

1983 yılında Rusya'nın kuzeyindeki Murmansk kentinde doğdu. Çeşitli platformlarda Alanya tanıtımına büyük katkı sağladı. Norveç ve Rusya'da iki üniversite bitirdi. 5 dili akıcı konuşuyor. Oslo Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Anastasia Petrova Çetinkaya, asıl mesleği olan proje ve iş geliştirme uzmanlığının yanı sıra uzun süre gazetecilik de yaptı.

İlçede 14 bin yabancı uyruklu vatandaş var

Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 rakamlarına göre Türkiye'de bulunan 919 bin 61 yerleşik yabancının 14 bin 143'u Alanya'da yaşıyor. İlçede 3 bin 115 Alman, 2 bin 573 Rus, 962 Irak, 882 İran, 735 Ukrayna asıllı vatandaşlar yaşıyor. Rusya Federasyonu uyruklu vatandaş sayısının 2019 itibari ile 3 bini aştığı belirtiliyor.
İHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a