banner153
banner230
banner203

TÜSİAD'tan yeni Anayasa çağrısı

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, başta siyasi partiler olmak üzere, diğer sivil toplum örgütlerinin ve ilgili diğer kesimlerin, yeni anayasanın çerçevesi konusundaki görüşlerini seçimlerden önce ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

Antalya'da düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanlar Konseyi toplantısında konuşan Boyner, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) olarak yeni anayasa konusunda bir tartışma platformuna aracılık ettiklerini ifade etti. 1982 Anayasası'nın toplumun beklentilerini karşılamadığı yönünde neredeyse herkesin hemfikir olduğunu ifade eden Boyner, toplumun, yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğu konusunda mutabık olduğunu dile getirdi. Herkesin 'yeni' kavramından beklentilerinin farklı olacağını dile getiren Boyner, bu sürecin en katılımcı şekilde geçirilmesine katkı amacıyla 11 yuvarlak masa toplantısıyla farklı görüşlerden çeşitli akademisyenler ve kanaat önderlerini bir araya getirdiklerini kaydetti.

Yeni anayasa metni
Amaçlarının, yeni bir anayasa metni hazırlamak olmadığını vurgulayan Boyner, ''Amaç, yeni anayasanın hangi temel ilke, odak ve yöntemleri benimsemesi gerektiğine ilişkin çalışmalardan ortaya çıkan sonuçları kamuoyuyla paylaşmak ve bir tartışma ortamı yaratmaktı. Elbette her konuda tam bir mutabakat sağlamak mümkün olamadı ancak ortak uzlaşıya varılan pek çok da konu belirlendi. Zaten önemli olan her fikrin özgürce tartışılabilir olduğunun ifade edilebilmesi, her fikrin en azından tartışma sürecine dahil edilebilmesidir'' diye konuştu.

Seçim barajı
Seçimlerin yaklaştığına dikkati çeken Boyner, ''İki aydan kısa bir zaman sonra seçimlere gidiyoruz. Mevcut seçim sistemi ve seçim barajı ile Meclis'in seçmen iradesi ve temsiliyeti konusunda tam bir yansıma oluşturmayacağı hepimizin üzerinde durduğu bir konu'' dedi. Boyner, şöyle devam etti: ''Seçim sistemi, Siyasi Partiler Kanunu, seçmen ile vekili arasındaki ilişki zemininden çok parti başkanı ve vekil arasındaki bağı güçlendiren bir durum ortaya çıkartıyor. Kim kimi seçiyor, kim kimi seçtiğinizi zannediyor ve dolayısıyla kim kimi temsil ediyor? Bununla birlikte yeni Meclis'in, yeni bir anayasa hazırlayacağı yönünde de önemli bir beklenti var. Biz seçimlerden sonra önümüze getirilecek bir anayasa metnine mümkün olduğunca toplumun geniş kesimlerinin zamanında katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktadan hareketle başta siyasi partilerin, diğer sivil toplum örgütlerinin ve ilgili diğer kesimlerin yeni anayasanın çerçevesi konusundaki görüşlerini mutlaka seçimlerden önce ortaya koymaları gerektiğine inanıyoruz..''

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a