banner153
banner230
banner203

Ucuz et isyanı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın kırmızı etin ucuza tüketileceğiyle ilgili açıklamalarının ardından Et ve Süt Kurumu, ucuz et satışıyla ilgili çalışmalarını tamamladı. ESK, KDV dahil kıymanın kilosunun 29 TL, kuşbaşının 31 TL'den Türkiye'nin her yerinde, kendi satış noktalarında satmayı taahhüt eden 2 zincir markete dana karkas et olarak verecek. Marketlerin, karkas eti 500 gram halinde paketleyip, kıyma ya da kuşbaşı olarak satabilecek.

Reyon parası istemeyiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın arkasında olduklarını ifade eden Osman Yardımcı, “Kendisiyle aynı fikirdeyiz. Vatandaşlara ucuz et yedirelim ama maliyetleri düşürmeden, ucuz et nasıl yedireceğiz. İthal etle bu çözüm değil. Bakanımız dışarıdan gelen etten vergi almıyor. Vergiden af olduğu için, bizden de KDV’yi düşürsün, bir kilo ette 4 TL, KDV ediyor. Onlara bir de kira verecek, biz o kirayı istemiyoruz. Bize kiradan da destek versinler. Biz 4 TL, oradan 2 TL kendimizden de 1-2 TL’de fazladan indirelim. Devlet bize destek versin bizde 7-8 TL indirim yapalım” dedi.

Çifte standart olmaz

Girdileri hesapladıkları zaman yüzde 40’a kadar çıktığını ifade eden Osman Yardımcı, reyon kirası istemediklerini ancak Bakanlığın esnafa destek vermesi gerektiğini dile getirdi. Yardımcı, “Yüzde 22 kemik, yüzde 8 KDV, oldu mu yüzde 30, yüzde 10’da dükkanın elektriği, suyu etti mi yüzde 40. Devlet gidip de marketlere, hipermarketlere reyon kirası vereceğine, biz reyon kirası istemiyoruz. Esnafa destek versinler. Karkas eti biz nasıl reyonlar yer açarız. Bu Et ve Balık Kurumu’nun eti deriz. Bu da yerli etimiz deriz. Vatandaş istediğini alır. Türk Ticaret Kanunu’nda çifte standart olmaz. Türkiye’yi sadece 2 tane AVM yönetmiyor. 30 bin esnaf ne olacak. Biz esnafız. gerekirse 30 bin esnafın dükkanın anahtarlarını verelim. Et ve Balık Kurumu’nun reyonu diye kullanılsın.” dedi.

Bir AVM kadar yokuz

Etin yüzde 1-2 kadarlık indirimli fiyatının Pazartesi günü tezgahlara yansıyacağını belirten Osman Yardımcı, “Bize vermeden sadece 2 tane markete verirlerse, bence yetmez. Bize verdiği zaman Türkiye’nin 81 ilinde her mahallede kasap var. Biz diyoruz ki biz onların etini satacağız. Reyon kirası da almayacağız. Reyonun bir tarafına Et ve Balık Kurumu’nun etini koyarız, bir tarafına da bizim yerli üreticiyi öldürmemek kaydıyla onun etini koyar satarız. Onlara sağlanan, bize sağlanırsa onların dediği gibi bizim yerli ette de 8 TL düşer” diye konuştu.
İHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a