banner153
banner230
banner203

Ulaşım esnafını sevindiren karar

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı devam meclisi, Menderes Türel başkanlığında gerçekleştirildi. 44 gündem maddesinin tartışılarak onayladığı meclis toplantısında ulaşım esnafını da yakından ilgilendiren madde,  müzakerelerin ardından oy birliğiyle kabul edildi.  Ulaşım esnafına her yılın başında açıklana TEFE-TÜFE oranlarına göre artış yapılması karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptığı konuşmada, “ Ulaşım esnafımızla çok güzel bir işbirliğimiz var. Bu iş birliği kapsamında toplu ulaşımda şikayet oranı azaldı hatta memnuniyet almaya başladık” dedi.

Desteğe ihtiyaçları var

Başkan Türel, “Kutlu doğum sancılı geçer diyoruz o sancılı günlerin arkasından gerçekten güzel bir noktaya geldik. Esnafımıza destek verilmesi yönünde bir kararımız oldu. Bunun gerekçesi şuydu. Malum 65 yaş üstü taşınan ücretsiz yolcular indirimli taşınan öğrenciler emekliler gibi düzenlemelerden dolayı esnafın bir kaybı olmaktaydı. Biz de esnafın bu ücretsiz ya da indirimli taşınan yolculardan dolayı bir desteğe ihtiyacı olmalı düşüncesinden yola çıkarak bu desteği Büyükşehir Belediyesi olarak karşılayalım dedik. Bunun nasıl yapılacağı hususu 2-3 ayımızı aldı.  Esnaf temsilcileri ile Ankara’da o zamanki adıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Sayın Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya hanımefendiyle birkaç kez bir araya gelerek çözüme kavuşturmaya çalıştık. Bu konunun çözümünün bir yasal düzenleme gerektiği noktasında bir sonuca bağlandı. İlgili yasa ve yönetmelikler kapsamında almış olduğumuz görüşler çerçevesinde bu desteği esnafımıza gecikmeden vermeye başladık” diye konuştu.

Yılda bir kez yapılacak

Türel şöyle devam etti: “Otobüsçüler odamıza bir kooperatif kurmalarını rica ettik. Mevcutta bir kooperatifi vardı. Yasa zaten mevcuttaki kooperatifleri dediği için mevcuttaki kooperatiflere böyle bir destek verilmesi hususunda da bir karar oluşturulması gereği ortaya çıktı. Bunu tabi meclisimizde onaylamamız gerekiyor. Böylelikle artık bir hukuki muvazaa kalmamış oluyor. Tabi en büyük sıkıntı esnafımız bize sıkça geliyordu. Akaryakıt artışı yedek parça artışı fiyat artışları gibi yükselen girdilerden dolayı artış talepleri oluyordu. Artık bu işi bir sisteme bağlayalım düşüncesiyle bu düzenlemenin içerisine onu da ekledik. Bizim kanaatimiz ve kararımız bu düzenlemeyle birlikte senede bir kez TEFE-TÜFE ortalaması alınmak suretiyle fiyat artışı verilmesine yönelikti. Ancak esnafımız bunun yılbaşında olmasını rica etti. Biz de onların bu taleplerini makul gördük ve kabul ettik.”

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a