banner153
banner230
banner203

ULU CAMİ  sembol olacak

Diyanet-Sen tarafından düzenlenen Antalya Din Görevlileri Buluşması’na katılan Başkan Türel, yapımı devam eden ‘Ulu Cami’ projesinin sembol olacağını söyledi.
Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen)’in düzenlediği buluşmaya AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Hüseyin Samani, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Antalya İl Müftüsü Osman Artan,  şube başkanları ve din görevlileri katıldı. Din görevlilerinin kutsal bir görevi yerine getirdiğini belirten Türel, “Mihrap dünyadaki bütün makamların önündedir. Siz o makamda mübarek bir görevi icra ediyorsunuz. Minaremizden o ezanları hiçbir zaman eksiltmiyor, milletimizin ibadet hayatına rehberlik ediyorsunuz. Her birinizin mesleğini büyük bir aşkla yaptığını biliyorum. İslam dini Müslümanlar ve İslam coğrafyası maalesef tarihinin en zor dönemlerini geçiriyor. Bölgemizde ve İslam coğrafyasında böl-yönet politikaları izleniyor, bu amaçla terör örgütleri kuruluyor, Türkiye gibi ülkeler terör baskısı altında tutuluyor” diye konuştu.

Hızla yükseliyor
İslam dininin terör örgütleriyle tanıtıldığına dikkati çeken Türel, şöyle konuştu; “Birileri dünyaya İslam dinini El-Kaide ve DAEŞ gibi ne idiği belirsiz terör örgütleri ile tanıtmaya çalışıyor. Birileri güzel dinimizi istismar edip eğitim hizmetleri görüntüsü ile ihanet içerisine giriyor. Bu süreçte milletimizin manevi, dini ve ahlaki hayatını, birlik, beraberliğini ayakta tutmaya çabalayan ve gayret gösteren siz değerli din görevlilerine gönülden teşekkürü bir borç biliyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi okuduğunuz salalar, aziz milletimizin darbecilere karşı durmasında büyük bir rol oynamıştır.” Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’nın manevi ve kültür dünyasını zenginleştirmek için gayret ettiklerini ifade eden Türel, “Antalya’da şehir büyüyor ama maalesef camilerimiz yeterince büyümüyor. İşte bu yüzden 10 bin kişilik kapalı alanda 20 bin kişilik açık ibadet alanıyla toplamda 30 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Antalya Ulu Cami inşaatımız şükürler olsun artık hızla yükseliyor. İnşallah 200 milyon TL’lik bu eser Antalya’nın medeniyet yolculuğunda artık kıymetli bir sembol haline, adeta bir işaret fişeğine dönüşecektir. Antalya Ulu Camii Külliyesi aynı zamanda bir tür İslam Medeniyetleri Müzesi’ni de içerisinde barındıracak. Mimari özellikleriyle ve içerisindeki Türk İslam Medeniyetleri Müzesi ile kentin kültür ve turizmine katkı sağlayacak” dedi.

9 farklı müze
Antalya’da 9 farklı müze çalışması yürüttüklerini belirten Başkan Türel, “Antalya bir taraftan tarihini, kültürünü, geleneğini, inancını yaşayacak ve yaşatacak, diğer taraftan da gençliğini bilimle, sanatla, kültürle, maneviyatla buluşturmaya devam edecek. Gerçek Müslüman karıncayı incitmeyecek bir sevgi insanıdır. İnsanlık bir dönem Türk ve İslam bilimlerinin eserleri ile aydınlandı. İşte bunu şimdi Antalya’da İslam Medeniyetleri Müzemizde Antalya’ya gelen bütün yerli ve yabancı misafirlerimize de göstereceğiz. İslam dinini terör örgütleri ile tanıyan yabancılar, İslam dininin ‘öldürmeyin’ diye emrettiğini işte buralarda öğrenecekler. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak bu eksiğimizi gideriyoruz. Yurt dışına gittiğinizde şöyle bir bakıyorsunuz, hemen oradaki tur rehberleri alıyor oradaki katedrallere, kiliselere turlar düzenliyor. Bizim kültürümüz, medeniyetimizdeki zenginlik ifade edilmeye kalkılırsa kelimeler kifayetsiz kalır. İşte şimdi kültürümüzü kendi inancımızı, kendi manevi zenginliğimizi de buraya gelen yabancılara bu müze içerisinde gösterebileceğiz. Yine Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi içinde 2800 metrekarelik bir cami projemiz daha var. Bunu da Antalya’mıza kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Finike’yi taçlandıracak
Başkan Türel, Finike’de devam eden cami inşaatı ve Kütükçü Mahallesi’ndeki imam hatip lisesi inşaatı ile ilgili şu bilgileri verdi; “Finike’de de bir camii inşaatına başladık. İhalesi gerçekleşti. Şimdi böyle denizden Finike’ye baktığınızda bambaşka bir siluetle o cami Finike’yi adeta taçlandıracak. Bu camiye de Finike’nin gerçekten manevi dünyasında çok farklı yeri olan Eroğlu Nuri ismiyle taçlandırarak, o camiyi de hizmete sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Kütükçü Mahallesi Masa Dağı’ndaki 9 bin 400 metrekarelik arsamızı Büyükşehir Belediyesi olarak imam hatip lisesi yapılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis ettik. O okulda sizler gibi değerli imamlarımız, din görevlilerimiz yetişecek, ülkemize, dinimize, insanlığa en güzel şekilde hizmet edecek.”

Hayat bir emanet
Büyükşehir Belediyesi olarak cami, Kur’an kursları ve mescitlerin eksiklerini giderdiklerini anlatan Başkan Türel, şöyle devam etti; “Elimizden geldiğince camilerimizin, Kur’an kurslarımızın, mescitlerimizin eksiklikleri ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Boyasından parkesine, temizliğinden onarımına, halı ihtiyacına kadar hangi camimizin eksiği varsa gücümüz, kudretimiz kadar yetişmeye çalışıyoruz. 3.5 yılda 390 camiye 105 bin metrekare halı döşenmesine vesile olmuşuz. 430 camide halı temizliği yapmışız. 82 camimizin bakım onarımını gerçekleştirmişiz. 1543 mezarlığımızın temizlik ve peyzajını gerçekleştirmişiz. Hayat bize bir emanet vazifelerimiz de bize bir emanet. Ama makamlar gelip geçici. İbadet eder gibi çalışmak hizmet etmek önemlidir. Şükürler olsun bugün bu ülkede halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak kabul etmiş bir anlayış iktidarda.  Çocuklarımıza güzel bir Antalya emanet etmek için gayret ediyoruz ve gece gündüz çalışıyoruz.”

Manevi zenginlik
Başkan Türel, sözlerini şöyle noktaladı; “En önemli eksiğimiz bu kadar çok hizmet yapıyor iken bu hizmetleri anlatamamaktır. Burada da sizlerin yardımları bizler için çok önemli. 2014 senesinde göreve başladıktan bir hafta sonra Mevlid-i Nebi haftasını en güzel şekilde hep birlikte kutladık. Ben göreve başladıktan bir hafta sonra özellikle bu mekanı seçmiş ve etkinliği düzenlemiştim. Çünkü ben göreve başlamadan önce bu mekanda bira festivalleri kutlanıyordu. Çocuklarımıza ne kadar çok manevi zenginlik kazandırabilirsek Türkiye’nin geleceği o kadar sağlam olur.  Sözlerimi babamın mezar taşındaki sözleriyle tamamlamak istiyorum, “Ahirette seni kurtaracak eserin olmadığı takdirde fani dünyadaki eserlerine değer ve kıymet verme” böyle olabiliyor isek ne mutlu bizlere.”

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a