banner153
banner230
banner203

Ulusal yalan

'Türkiye'nin ilk Güneşevi'nin temelini attık' diyen CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın yalan söylediği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Güneşevi Projesi'nin 21 Haziran 2008'de açıldığı ortaya çıktı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın'ın talimatıyla yaptırılan Antalya Güneşevi Projesi'nin Osman Baydemir'in başkanı olduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden çalıntı olduğu ortaya çıktı! Diyarbakır'da 21 Haziran 2008'de Güneşevi açıldığı öğrenildi. Hatta bu durum www.gunesevi.org isimli web sitesinde de görülebiliyor. Haziran 2010'da bitmesi gereken Antalya Güneşevi Projesi'nde çalışmalar halen inşaat aşamasında! Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın Hoca'nın yerel seçimdeki 'bedava elektrik' vaadi yalan olurken 'Türkiye'nin ilk güneşevi projesi' iddiasının da yalan olduğu ortaya çıktı. Temeli Mart 2010'da atılıp 3 buçuk ayda bitmesi planlanan güneş enerjisinden elektrik elde edilecek Antalya Güneşevi Projesi'nin inşaatı, 2011 yılının ޞubat ayında hala sürüyor. Temeli 3 Mart 2010 başında temeli atılan ve Haziran 2010'da bitirileceği açıklanan Antalya Güneşevi ve Ekolojik Eğitim Merkezi Projesi, 2011'in ޞubat ayında hala bitirilemedi. İnşaat çalışması halen devam ediyor.

Neler olacaktı
Büyükşehir'in yakında güneş panelleri kurarak, belediyenin elektrik ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisinden sağlayacağını açıklayan Akaydın, 'ALDAޞ şirketimiz de belediyeye ait atık su tesislerinde güneş tarlaları kuracak. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2012 yılında, kentin aydınlatması Büyükşehir Belediyesi'ne geçecek' demişti. Büyükşehir Belediyesi CHP'li meclis üyesi ve Temiz Enerji Koordinatörü Yüksek Mimar Erdem Armen, yaklaşık 11 bin metrekare alan üzerine kurulacak Güneşevi'nin içinde 40 kişilik eğitim salonu, laboratuvar birimi, kafe ve yönetim birimleri bulunacağını, çevresinin bir güneş parkı niteliğinde düzenleneceğini öne sürmüştü. Armen, imkan bulunabilirse bu alanın çevresinde bir yürüyüş parkuru oluşturulacağını, bu parkurda güneş enerjisi ile çalışan ve halkın rahatlıkla kullanabileceği mini golf arabaları, güneş bisikletleri yer alacağını, araziyi çevreleyen doğal sit alanı olan kanyonların izlenebileceği seyir terasları, rekreasyon alanları yer alacağını belirtmişti.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a