banner244

Ünlü iş adamına mahalleli tepkisi

YÖRSİAD Başkanı Beken, Antalya Döşemealtı’nda çocuk parkına sıfır, bir okula ve AVM’ye 100 metre mesafedeki alana belediyeden izin alarak akaryakıt istasyonu inşaatı yapmaya başladı. Mahalleli, inşaatın iptali için olayı yargıya taşıdı

Antalya’da Hilmi Beken’in kendisi gibi ünlü bir iş adamı ve YÖRSİAD (Yörük ve Sanayici İş Adamları Derneği) Başkanı olan oğlu Semih Beken ile belediye ve Döşemealtılı karşı karşıya geldi. İddiaya göre Beken, Döşemealtı ilçesi Yalınlı Mahallesi Termessos Bulvarı üzerinde bir alan tespit etti. Gerekli yasal izinleri aldı. Yalınlı Çocuk Parkı’nın bitişiğine ve bir okula sadece 100 metre mesafe uzaklıkta olan bu alana akaryakıt istasyonu yapmak için inşaat çalışması başlattı.  5-6 ay önce açılan çocuk parkının iş makineleri tarafından işgal edildiği, parka dikilen ağaçların köklendiği; bölge sakinleri tarafından fotoğraf ve video kamerasıyla görüntülendi. İnşaat çalışmalarının ise 6 ay kadar önce açılışı yapılan parktan 3 ay sonra başladığı ve 3 aydır devam ettiği öğrenildi. Yapılmak istenen akaryakıt istasyonunun bulunduğu yer; Döşemealtı Osman Ali Cingöz Ortaokulu’na sadece 100 metre uzaklıkta yer alıyor. İddiaya göre akaryakıt istasyonunun yasallaşabilmesi için okulun servis aracı giriş kapısının yeri birilerince değiştirildi. Okulun önündeki araç yolu da imar planı tadilatıyla yaya yoluna dönüştürüldü. Ancak plan tadilatında yaya yolu yapılan yol mevcutta halen araç yolu olarak kullanılıyor. İnşaatın bitişiğinde bir AVM’de bulunuyor.

‘Biz ticarete karşı değiliz’

Mahalle sakinleri iddialarını ve tepkilerini şöyle dile getirdi: “Bu akaryakıt istasyonu, 3 bin metrekarelik çocuk parkının bitişiğine yapılıyor. Bu yapılan hukuksuzluktur, hukukun etrafından dolaşmaktır. Çocuklarımızın bulunduğu parkın yanı başında böyle bir akaryakıt istasyonu olması çok tehlikelidir. Biz mahalleli olarak buna itiraz ettik. Belediyeye dava açtık. Bu planın iptalini istedik. Şu an davamız devam etmektedir. Ayrıca bu akaryakıt istasyonu yapılabilmesi için istasyonun inşaatının hemen dibindeki okulun kapısının yeri değiştirilmiştir. İmar planında tadilat yapılarak 2 farklı şahsa ait parseller birleştirilmiştir. Döşemealtı Belediye yönetiminden birinin eşinin yine aynı ilçedeki bu akaryakıt istasyonuna ait parsellerin birleştirilmesine dair işlemleri yaptığına dair duyumlar alıyoruz. Parsellerin tevhit (birleştirme) edilmesiyle ilgili evraklarda bir ismin imzasının yer aldığını gördük. Bu ismin de kim olduğunu herkes biliyor. Ayrıca yapılmak istenen istasyonun hemen yanında 2016 yılında bir AVM açılmıştır. Bu AVM’ye yola istinaden ruhsat verilmiştir. Eğer akaryakıt istasyonu için yol araç trafiğine kapandıysa AVM’nin ruhsatı ne duruma düşmüştür merak ediyoruz. Yol kapalıysa neden şu anda faal olarak çalışmaktadır? En son yapılan plandaki gibi yaya trafiğine neden dönüşmemiştir? 5-6 ay önce yapılan çocuk parkının içine kepçeler girmiş, ağaç fidanları köklenmiş, parkın bir bölümü adeta istila edilmiştir.  Çocuklarımız hem gürültüden hem de iş makineleri tehlike oluşturduğundan dolayı bu parkta doyasıya eğlenememektedir. Belediye başkanımıza sesleniyoruz. Zaten haberinizde kullandığınız bu fotoğraf ve video görüntülerini başkanın kendisine de gönderdik. Bir çözüm bulunmasından yanayız. Mahalleli olarak hepimiz mağduruz. Yoksa hiç kimsenin ticaretine karşı değiliz. Herkes ticaretini yapabilir. Akaryakıt istasyonu da bir ihtiyaçtır. Ne var ki bu akaryakıt istasyonu ilçemizde daha makul bir yerde yapılabilirdi. Böylece kimse mağdur olmazdı. Belediyemizin bir çözüm bulmasını bekliyoruz.”

Belediye ne dedi?

Konuyla ilgili sorularımız üzerine Döşemealtı Belediyesi yetkilileri verdikleri yanıtlarda; talep üzerine yapılan işlemin hukuka uygun olduğunu, iki parselin vatandaşın talebi üzerine birleştirildiğini, akaryakıt istasyonu gibi alanların konut alanları ile arasında mutlaka çocuk parkı ve benzeri yapı olması gerektiğini, çocuk parkının işgal edilmediğini, işletmenin elektrik ve su hattının çekimi için ilgili kurumlardan alınan izin dolayısıyla parkın küçük bir bölümünün bu hatların döşenmesi için sadece kazılarak hatların yerleştirildiğini, olayın halen yargıda olduğunu belirtti.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a