banner244

Vali: Hızlı tren EXPO'ya yetişsin

BAKA Dönem Başkanı Vali Ahmet Altıparmak, hızlı trenin bölge için gerekliliği konusunda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinin bir rapor hazırladığını belirterek, hızlı trenin 2016 Expo'ya yetiştirilmesini istediklerini bildirdi

Rapor hazırlanıyor
Konya ile Antalya arasında hızlı trenin gerekliliği konusunda BAKA'nın bir rapor hazırladığını belirten Vali Altıparmak, raporun Nevşehir, Niğde, Kayseri, Konya milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi başkanları, valiler ve sanayi ticaret odası başkanlarına gönderdiklerini söyledi. Antalya'nın yılda 10 milyon turisti ağırladığına dikkati çeken Vali Altıparmak, şunları söyledi: ''Bunun önemli miktarını dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya bölgesine çekelim istiyoruz. İki önemli destinasyon arasında ulaşım maalesef otobüsle sağlanıyor, bu sağlıklı olmuyor. Turist tren yolunu tercih ediyor. Tren yolunun yapılması halinde sadece Antalya'nın değil ülkemiz milli ekonomisine artı değer kazandıracağını düşünüyoruz. 2023 projeksiyonunda hızlı tren var ama 2016 yılında yapılacak Expo'ya yetişmesini istiyoruz.''

İstenilen özellikle personel bulunamadı
BAKA'nın 10 uzman, 4 de idari personel istihdam ettiğini belirten Ahmet Altıparmak, ''Maalesef değerlendirmede istediğimiz özellikle personele ulaşamadık. Almamız gereken 19 personeli tamamlayamadık, 14 aldık 5 personel açığımız var. Tekrar ilana çıkıp açığımızı kapatacağız'' dedi. BAKA'nın golf, sağlık turizmi, süt ürünleri sektörü, mermer, gül ürünleri, güneş enerji sektörüyle ilgili raporları da bulunduğunu belirten Altıparmak, güneş enerjisinin üzerinde durulması gereken bir proje olduğunu vurguladı. Altıparmak, tadilatı yapılan valilik konağının çatı sistemine güneş enerji sisteminin yerleştirilip güneşi elektrik enerjine dönüştürmek için bir proje hazırladıklarını bildirdi.

Ali Haydar Öner'e veda
Ahmet Altıparmak, Isparta Valisi iken Kırklareli valiliğine atanan Ali Haydar Öner'in çalışmalarıyla bölgeye önemli katkıda bulunduğunu belirterek, Öner'in BAKA tecrübesini Trakya'da da paylaşacağına inandığını söyledi. Hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek Öner'e plaket ile vazo takdim eden Altıparmak, Öner'e ''meslekte büyüğümüz'' diye seslendi.
Ali Haydar Öner ise 2 yıla yakındır Isparta'da görev yaptığını belirterek, 28 Aralık'ta Isparta'dan ayrılacağını bildirdi. BAKA'nın anlayış birliği içinde çalıştığını, bölgenin ortak çıkarlarını gözettiğini ve ülkenin kalkınma sürecine en iyi şekilde nasıl katkıda bulunulacağını değerlendirdiğini kaydeden Öner, ''İyi bir genel sekreter ve nitelikli uzmanları istihdam etti. Bundan sonraki çalışmalarını da aynı anlayışla yürütecektir'' dedi. Öner, Trakya Kalkınma Ajansı olarak BAKA'yı ağırlamaktan onur duyacaklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a