banner244

Vali Münir Karaloğlu'dan inşaat uyarısı
banner246

2019 yılı ikinci Koordinasyon Kurulu, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında, ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve yetkili isimlerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantıda Vali Karaloğlu, Antalya’da yaz dönemindeki inşaat yasağını hatırlatarak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ilkbahar ve sonbahar dönemlerini bu açıdan iyi değerlendirmeleri gerektiği uyarısını yaptı. Vali Karaloğlu, turizm sezonundaki inşaat yasağına dikkat çekerek kamu kurumlarının, ihalelerini hızlıca tamamlamaları uyarısında bulundu. Karaloğlu, “Antalya turizm şehri ve turizmin yoğun olduğu yaz aylarında turizm bölgelerinde inşaat yasağı koyuyoruz. Onun için ilkbahar ve sonbahar, Antalya için yatırımlar ve inşaatlardaki önemli sezonlar. Kamu kurumlarının bunu dikkate alarak ihalelerine bir an önce başlayıp, işlerini yürütmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Bütçe 2 milyar 849 milyon TL

Karaloğlu, yatırımcı kamu kurumları ve mahalli idareler tarafından 481 yatırım projesi hazırlandığını, bu projelerin toplam bedelinin 17 milyar 506 milyon TL olduğunu açıkladı. 

Önceki yıllarda bu bedelin 4 milyar 499 milyon TL'sinin harcandığını, 2019 için ayrılan 2 milyar 849 milyon TL'nin şu ana kadar 1 milyar 266 milyon TL'sinin harcandığını ifade eden Karaloğlu,  projelerin gerçekleşme oranında parasal gerçekleşmenin yüzde 44.5 olduğunu, 67 projenin bittiğini, 305'inin devam ettiğini, 36'sının ihale aşamasında, 73'ünün de henüz başladığını kaydetti. 1.36 milyar TL ile ulaşım sektörünün ilk sırada olduğunu belirten Karaloğlu, diğerlerini 203 milyon TL eğitim, 92 milyon TL sağlık, 85 milyon TL turizm, 69 milyon TL tarım, 27 milyon TL enerji ve 1 milyar TL diğer kamu hizmetleri olarak ifade etti.

Turizm haftası ve sezon açılışı

Turizm Haftası ve sezonun açılışıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Karaloğlu, Ulupınar- Çıralı-Olympos güzergahındaki 13 kilometrelik Likya Yolu etabında gerçekleşecek yürüyüşe tüm Antalyalıları davet etti, toplantıdaki kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine, personel eşleri ve çocuklarıyla işlerini aksatmayacak şekilde katılım çağrısı yaptı. Karaloğlu, “Likya Yolu önemli bir alternatif turizm alanı, 500 kilometreden daha uzun, Kemer-Fethiye arasında. Artık turizmi deniz-kum-güneşin dışına çıkarıp alternatif turizm noktalarına yoğunlaşmak istiyoruz. Tarihimizi, kültürümüzü, doğamızı, gastronomimize farkındalığı artırmak istiyoruz” dedi.

‘Çan eğrisini düzeltmemiz lazım’

Toplantıda Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar sunum gerçekleştirdi. Acar'ın sunumunda Antalya turizminin Mayıs-Eylül arasındaki turist sayısının en üst noktaya çıkması, Ekim-Nisan arasında da dibe inmesine değinen Karaloğlu, “Acar’ın sunumundaki bu grafik çok önemli ve Antalya'nın hem başarısı hem de başarısızlığı var. Mayısta başlayıp eylülde biten bir turizm sezonumuz var. Asıl hedefimiz bu eğrinin iki ucunu da yukarıya kaldırmak olmalı. Yani sezona yaymalıyız, 12 aya yaymak için bu çan eğrisinin düzelmesi lazım. Hem rakamı hem de sezona yaymamız lazım. 13-16 milyon turist gelmiş, evet başarılıyız ama bunu sezona yaymalıyız. Sezona yaymak için de spor, kongre, sağlık, macera, doğa, eğitim gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmamız lazım. Yoksa deniz- kum- güneş 4 aya sıkıştırır, çan eğrisi gibi yükselir ve düşer. Bunu iki yana kaldırmanın yolu da bu şehirde yaşayan herkesin hedefinde olmalı” ifadelerini kullandı. Karaloğlu, Antalya'nın 2018 yılında bütün zamanların rekorunu kırdığını hatırlatarak, bu yılki beklentinin yeni rekorlar olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, yeni sezona yönelik hazırlıklar, turizm ve kültürel alanlardaki yatırımlar ve çalışmalar hakkında genel değerlendirmede bulunarak, “Bakanlık belgeli 500 bin, toplamda ise 600 binin üzerinde yatak var. Konaklama tesislerinde yok, yok. Her bütçeye cevap verebilecek tesisimiz mevcut” diye konuştu.
Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a