banner153
banner230
banner203

Vali Zeytinköy’de

Antalya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği, adı uyuşturucuyla anılan Zeytinköy bölgesi, bir proje çalışması dışında ilk kez bir vali tarafından ziyaret edildi. Zeytinköy bölgesini ziyaret eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na eşi Sevim Karaloğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve eşi Şule Solmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Muratpaşa Kaymakamı Sırrı Sedat Arısoy ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun temsilcisi eşlik etti. Zeytinköy’ün Antalya’nın en renkli kültürünün yaşatıldığı bölge olduğunu belirten Karaloğlu, bölge halkından yapılacak olan kentsel dönüşümün ardından geleneklerini yaşatmalarını istedi.

 Davul ve zurnayla karşılandı


Sokak girişinde mahalle halkı tarafından davul ve zurnayla karşılanan Vali Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte Yeşildere’nin sokaklarında yürüyerek kapı çelengi üretimi yapan kadınları ziyaret etti. 3 mahalleden oluşan ve 26 bin kişinin ikamet ettiği Zeytinköy'de vatandaşların çoğunun geçimini faytonculuk ve kapı çelengi (noel) yaparak sağladığını belirten Karaloğlu, kadınlarla sohbet ederek bebekleri sevdi. Çelenk yapımında kullanılan bir kara üzüm çelengini de telle saran Vali Karaloğlu, mahalledeki bir boşluk alana kurulan meydanda vatandaşların sorunlarını dinledi. Kapı çelengi üretiminin bölgenin önemli bir gelir kaynağı olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, “Hanımlarımızı çok tebrik ediyorum. Bu bölgenin önemli bir geliri oldu” dedi.

 Anne babalara seslendi


Vali Karaloğlu, bölgenin en büyük sorunlarından birisinin eğitim konusunda kız çocuklarının okula devam etmemesi olduğunu belirterek, "Erkek kız ayrımı yapmadan lütfen annelere sesleniyorum, çocukların eğitimini aksatmayalım. Biz devlet olarak arkanızdayız. Anne, baba olarak siz de çocukların eğitimine destek olun. Çocuklarınız belli yaşa geldiğinde onları okuldan almayın, devamlarını sağlayın. Bunu sağlarsak bugün Zeytinköy’le ilgili konuştuğumuz bazı sorunları 5-10 yıl içinde konuşmamaya başlarız” diye konuştu. Bölgenin imar ve tapu sorununun çözülmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Vali Karaloğlu, kısa süre sonra tapusunu almayanların tapusunun verileceğini belirtti.

 Siz olmasanız bu bölge olmaz


Zeytinköy’ün kötü bir ünle anılmasının rahatsız edici bir durum olduğunu belirten Karaloğlu, bölgeyi Antalya'nın en prestijli bölgesi yapmak istediklerini belirtti. Antalya’nın en renkli kültürünün yaşatıldığı bölgenin Zeytinköy olduğunu belirten Karaloğlu,  “Zeytinköy aslında Antalya’nın kalbidir. Öyle anılması hepimizi, hepinizi rahatsız ediyor. El birliğiyle bu bölgede yaşayanların desteğiyle kamu kurumlarının el birliğiyle bu bölgeyi Antalya’nın en nezih, prestijli bölgesi yapmaya var mısınız? Apartmanlar yükselmeye başladı. Yükselen apartmanlar sizin kültürünüzü yok edecek, farkındayım. Bu bölgede yaşamaya devam edin. Siz buranın süsüsünüz, güzelliğisiniz. Siz olmasanız bu bölge olmaz. Bu bölge dönüşecek, dönüşürken kültürünüzü de muhafaza etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

Hanımların sözcüsüyüm


Geçimini kapı çelengi yaparak sağlayan bir mahalle sakininin fiyatların düşük olduğunu belirterek yükseltilmesini talep etmesi üzerine Karaloğlu, çelenk alıcısı tüccarla pazarlık yaptı. Karaloğlu, “Artık 3 lira olsun diye itirazları var. Patron nerede. Patron kaçtı mı? Hanımların sözcüsüyüm, elçisiyim. 2 lira olsun fiyat. Bundan sonra kadınların sözcüsü benim. Mahalleli adına pazarlığı ben yapacağım, ellerinizden öpüyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu ve protokole çelenk hediye edildi. Daha sonra Vali Karaloğlu ve protokol mahallelinin önemli bir gelir kaynağı olan faytonlarla mahalle turu yaptı.


Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a