banner244

Valilik açıkladı...Bunu yapanlar yandı

İçişleri Bakanlığının stokçu-fahiş fiyat artıranlarla ilgili Valiliklere verdiği ‘genel emir çıkarma yetkisi’nin ardından harekete geçen Antalya Valiliği’nde, stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarına ilişkin 2018/4 ve 2015/5 sayılı genelgeyle ilgili toplantı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı’nın 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere verdiği genel emir çıkarma yetkisi doğrultusunda fahiş fiyat artışı yapan firma ve işletmeler ile bazı taksi şoförlerine yönelik alınan tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda,  genel emirlere uymayanlara adli ve idari işlem yapılacağı açıklandı. Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya AESOB Başkan Vekili Bayram Dal, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mızrap Cihangir Deniz, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan katıldı.  Toplantıda, bazı taksi şoförlerinin uymadığı kurallar ve bazı işletmelerin dövizdeki dalgalanmaları fırsat bilerek vatandaşa fahiş fiyata ürün satmaları konularında alınan tedbirler görüşüldü.

Taksicilerden isteneler

Toplantıda, kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için, il sınırları içinde bulunan ticari taksi şoförlerinin uyması gereken kurallar şu şekilde sıralandı: “Kısa ya da çok uzun mesafeye yolcu almaktan kaçınılmayacak. Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak. Ödeme konusunda sorun çıkarılmayacak. Özellikle yabancı turistiler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen kişiler bilmedikleri güzergahlarda dolaştırılmayacak. Araçlar bakımsız ve kirli kullanılmayacak. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanmayacak ve uzun süreli yüksek sesle konuşulup yolcu rahatsız edilmeyecek. Araç içerisinde sigara içilmeyecek, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulmayacak, araçta pazarlık usulü yolcu taşınmayacak ve alkollü araç kullanılmayacak. Bunlara uymayanlar hakkında gerekli birim yetkilileri tarafından işlem yapılarak, idari para cezası uygulanacak.

Fahiş fiyat uygulayanlar

Toplantıda dövizdeki dalgalanmaları fırsata çevirerek vatandaşa fahiş fiyata ürün satan, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olan esnaf, firma ve işletmeler için alınan tedbirlerde sıralandı. Buna göre; Antalya’da faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletmeler, sunulan mal ve hizmetlerin fiyatlarını haklı bir neden olmaksızın yükseltmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığı’nca tespit edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiket, tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harfler karışıklığa sebep vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi sağlanacak. Tedbirlere uymayan esnaf, firma ve işletmelere işlem yapılarak, para cezası uygulanacak.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a