banner153
banner230
banner203

Vatansız Cüneyt!
Tansu Çiller'in başbakanlığı zamanında askerlik yapmayanları Türk vatandaşlığından çıkartılanlardan birisi olan Cüneyt Aykut, ABD vatandaşlığından da çıkartılıp sınır dışı edilince, Antalya'da sefalet içerisinde yaşamakla baş başa bırakıldı

Cüneyt Aykut (43) İzmir'de dünyaya gelmiş. İzmir Türk Kolejli mezunu. 17 yaşına kadar İzmir'de, 20 yıl Amerika'da yaşamış. Amerika konsolosluğundaki evraklarda bazı yanlışlıklardan dolayı Türkiye'ye gönderilmiş. 2 yıl önce Antalya'ya gelmiş. TC. Kimliği yok. Konyaaltı Sarısu mevkiinde köprü altlarında aç susuz perişan halde yaşam mücadelesi veriyor

Beyin kanaması geçirdim
Yaşamı gerçek anlamda tam bir dram olan Aykut, İzmir'de dünyaya geldiğini ifade ederek, 'İzmir Türk Kolejli mezunuyum. 17 yıl İzmir'de yaşadım. Annem ve babam vefat etti. 3 kardeşiz. Kardeşlerimden biri Amerika'da diğeri İzmir'de yaşıyor. Kardeşimin yanına Amerika'ya gittim. 20 yıl Amerika'da yaşadım. Amerikan vatandaşıyım. İyi derecede İngilizce biliyorum. Amerika'da kardeşimle birlikte iyi bir işimiz vardı, çalışıyorduk. İşlerimizin bozulmasından dolayı kardeşimle de aramız bozuldu. Amerika'da beyin kanaması geçirdim. Talihsizlikler ard arda gelmeye başladı' dedi.

Konsolosluktaki hatadan dolayı
Amerika'daki konsolosluğun kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası verdiğini hatırlatan Aykut, hikayesine kaldığı yerden şöyle devam ediyor: 'Amerikan polisi bir gün beni kimlik kontrolü için çağırdı. Polislere Türk olduğumu söyledim. Konsolosluk bana TC numarası vermiş. Ancak benim TC kimlik kartım yok. Konsolosluktaki kimlik bilgilerindeki hatadan dolayı beni İstanbul'a gönderdiler. 3 gün İstanbul'da kaldım. Ardından İzmir'e gittim. 2 yıl önce de Antalya'ya geldim.'

Elimde ekmek görseler çaldı diyorlar
ޞu anda Konyaaltı- Sarısu mevkiinde yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Aykut, 'Nüfus cüzdanım yok. İşe giremiyorum. Sokaklarda yaşıyorum. Üzüntümden kalp krizi geçirdim. Sokaklarda yaşamak işkenceden beter. Elimde ekmek görseler çaldı diyorlar. İşim yok, param yok, evim yok Türkiye kimlik vermiyor. Türkiye'de Tansu Çiller'in başbakanlığı zamanında askerlik yapmayanları Türk vatandaşlığından çıkarıyorlardı. Türkiye'de askerlik yapmadığım için beni vatandaşlıktan çıkarmışlar. Ben o yıllarda Amerika'da yaşıyordum' şeklinde konuştu.

Gözaltına alınınca seviniyorum
Nüfus Cüzdanı olmadığı için jandarma tarafından gözaltına alınca sevindiğini ifade eden Aykut, 'Gözaltında jandarma karnımı doyuruyor, çay içiyorum, televizyon izliyorum, seviniyorum. Hastayım kalbim ağrıyor, doktora gidemiyorum. Sokaklardan kurtulmak, insanca yaşamak istiyorum. 2 yıldır sokaklarda köprü altlarında yaşıyorum. Bana karnımı doyurabilecek iş versinler. Türkiye bana sahip çıkmıyor. Ne olur sesimi duyun' şeklinde acil yardım beklediğini bildirdi.

Yaşayan bir ölüyüm
Yaşayan bir ölü gibi perişan biçimde köprü altlarında aç, susuz yaşamak istemediğini ifade eden Cüneyt Aykut, 'İnsanca yaşamak istiyorum. Bana doğal hakkım olan kimlik kartımı ve iş versinler yeter. Ben sadaka istemiyorum' diye yetkililere çağrıda bulunarak yardım istedi.
Aykut'a yardım etmek isteyenler, Konyaaltı Boğaçaya köprüsü 50 metre ilerisindeki 15 no'lu Halk Ekmek büfesi işletmecisi Ender Erol'u 0 546 660 43 83- 0 543 930 26 49 nolu telefondan arayabilirler.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a