banner153
banner230
banner203

Yağış dalgası geliyor
Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin, bugün Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine gireceğini, öğle saatlerinden sonra Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla ve Aydın çevrelerinde başlayacak sağanak yağışların, zamanla Marmara ve Ege bölgesi genelinde görüleceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Yağışlı havanın yarın etki alanını genişleterek, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Karadeniz bölgelerinde yağmur ve sağanak şeklinde olacağını belirten Çağlar, hava sıcaklığının yağışla birlikte batı bölgelerinde (Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz) 4'“6 derece azalmasının beklendiğini ifade etti.

Hafta sonu yurdun büyük bölümünde devam edecek yağışların, önümüzdeki hafta ortasına kadar Marmara'nın batısı ile kıyı Ege dışında kalan tüm yurtta aralıklarla etkisini sürdüreceğine dikkati çeken Çağlar, şunları kaydetti:

''Pazar gününe kadar genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışlar, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

Yağışlar kuvvetli olmayacak, ancak yağışların özellikle yüksek ve dağlık alanlarda mevcut kar örtüsünün erimesini hızlandıracak olması sebebiyle muhtemel taşkın, su baskını, çığ riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.''

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON UYARISI: Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde ülkemizin doğu kesimlerinde, buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SİS UYARISI: Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesi ve hava kalitesinde azalma vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANİ KAR ERİMELERİ UYARISI: Ülkemiz genelinde sıcaklığın hissedilir derecede artmasıyla ile birlikte ani kar erimeleri görüleceğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını, ani sel ve çığ tehlikesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE BUGÜNÜN HAVA TAHMİNİ

MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli ile akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olarak geçecek.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren İzmir ve Manisa çevreleri gece saatlerinden itibaren bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı olarak geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, bölgenin batısı akşam saatlerinden itibaren çok bulutlu olarak geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu zamanla batısı çok bulutlu, yarın (Cuma) sabah saatlerinde Eskişehir çevreleri yağmurlu olarak geçecek. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde bölgenin doğusunda (Sivas, Kayseri ve Yozgat) yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı az bulutlu zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren batısı (Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük ve Bartın) yağmur ve sağanak yağışlı olarak geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu yarın (Cuma) sabah saatlerinde Orta Karadeniz kesimi çok bulutlu olarak geçecek. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a