banner153
banner230
banner203

Yaparsa hoca yapar!

CHP'nin arka bahçesi gibi davranmakla itham edilen STK'lar Büyükşehir'de dönemin AK Parti'li yönetimini 'yaptığınız projeleri STK'larla paylaşmıyorsunuz' diye eleştiriyordu. Yönetim CHP'ye geçti. STK'lar, Akaydın'ın verdiği söze rağmen hayal kırıklığına uğradı

CHP'liler, STK'lar ve şimdinin CHP'li meclis üyesi olan dönemin STK başkanları, yapılan projelerde AK Partili Menderes Türel'in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde belediye projelerinde görüşlerinin alınmadığından yakınıyordu. Yönetim Büyükşehir'de CHP'ye geçti. Bir dönem CHP'nin arka bahçesi gibi davranan STK'lara CHP'li Büyükşehir'den ilginç muamele yapılmaya başlandı. Akaydın'ın 'STK'ların, halkın görüşleri alınmadan proje yapılmayacak' sözüne rağmen iddiaya göre STK'ların projeler yapılırken yine görüşü alınmıyor. Yapılan projelerde verilen sözlere rağmen iddiaya göre STK'lar dinlenmiyor.

Türel'e savaş açmışlardı
Dönemin Makine Mühendisleri Odası Başkanı şimdinin Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Mustafa Karaman başta olmak üzere bir çok sivil toplum örgütü 100.Yıl Projesi, raylı sistem, kartlı sistem, minibüslerin büyütülmesi ve daha bir çok konuda Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel'e tepki gösteriyordu. Projelerin hazırlanma aşamasında sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınmadığından dem vuruluyordu. O dönem feveran eden isimlerin bazıları şimdiki CHP'li belediyelerde ya encümen üyesi ya meclis üyesi ya da belediyelerle bir şekilde ticari bir bağı var. Buna rağmen içinden geldikleri hala bağları olduğu STK'ların görüşleri alınmıyor.

Başbakan'a yetiştirecekler
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cem Oğuz geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kendileri ile herhangi bir proje için paylaşımda bulunmadıklarını belirterek 'Hasan Subaşı hariç Subaşı'dan bu yana gelen başkanlardan hiç biri bu konuda hassasiyet göstermedi' sözleriyle dile getirdi. Bu duruma tepki verdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Pey-Art firmasına verdiği Kazım Özalp Caddesi (Kapalı Yol) güzelleştirme çalışmaları sırasında aşırı yağışlar sonucu bazı dükkanları su basması ile esnaf belediyeye tepki göstermişti. 31 Mayıs'ta biteceği açıklanmasına rağmen AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya'ya geleceği 15 Mayıs gününe (!) yetiştirilmeye çalışıldığı öne sürülen Kapalı Yol yapım çalışmalarında esnaf mağdur olduğu için belediyeye sert tepki göstermişti.

Subaşı bizimle paylaşıyordu
Yaşanan bu gelişmelere yönelik yorumda bulunan İMO Başkanı Cem Oğuz, 'Bize STK olarak bugüne kadar bu proje dahil diğer bazı projeler ile ilgili paylaşımda bulunan olmadı. Büyükşehir Belediye eski Başkanı Hasan Subaşı projelerini bizle paylaşıyordu. O günden bu yana böyle bir yaklaşım görmedik' dedi. Hasan Subaşı'ndan bu yana Antalya'da CHP'li Bekir Kumbul, AK Parti'li Menderes Türel ve yine CHP'den Mustafa Akaydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Pey-Art firmasının inisiyatifinde süren Kapalı Yol projesi hakkında iyi veya kötü diye bir yorumda bulunamayacaklarını söyleyen Cem Oğuz, 'Bize eğer danışılsaydı biz de görüşümüzü ortaya koyarak projenin gidişatına katkı koyabilirdik ancak yaşanan olumsuzlukların neden kaynaklandığı veya doğru olup olmadığı noktasında net bir yargıya varmamız mümkün değil' diye konuştu.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a