banner153
banner230
banner203

YAPEX kapılarını açtı

Antalya Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuar, yeni konseptiyle Türkiye genelindeki en güncel kentsel projeler ve yaşam alanları için katılımcılarına büyük pazar olanakları yaratıyor. Bu yılki YAPEX, malzeme ve inovasyon, tasarım ve uygulama, koruma-restorasyon, eko-yap mimarisi olmak üzere dört temel yaklaşım altında gerçekleştiriliyor. Fuarın açılış törenine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tesisat İnşaat Malzemeleri Federasyonu Bakanı Aydın Eşer, bazı il ve ilçe belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Vizyon belediyecilik
Açılış töreninde konuşan Başkan Menderes Türel, kalkınmanın yerelle başladığı ve artık belediyecilikte kavramların değiştiğinden bahsetti. 1950'lerde ideolojik, 1970'lerde altyapı ve ardından sosyal belediyecilik kavramının ortaya çıktığını anlatan Türel, “Şimdi belediyelerimizin gündeminde yeni bir kavram var, vizyon belediyecilik. Tarih ve geleneklerimize sahip çıkarak, modern ve çağdaş, bilim çağının gereklerini yerine getirerek projeler üretmek. İçinde tarih, teknoloji ve birçok başlığı sayabiliriz. Eskiden elimiz titrerdi bir tescilli yapı üstümüze miras kalır mı diye. Şehirlerimiz bize atalarımızdan miras değil, çocuklarımızın emaneti ve gözümüz gibi korumalıyız. Bu fuarlar izim en önemli tecrübe paylaşımı sağlayacağımız alanlardır. 25 senedir YAPEX bu konuda çok önemli bir sorumluluğu yerine getiriyor" diye konuştu.

Yapı ve restorasyon bir arada
YAPEX'i her yıl 'başlasa da gitsek, bir şeyler öğrensek' diye bekledikleri bir enstitü olarak gösteren Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihi yapıların restorasyonu konusunda geçmişte yaşanan zor süreçleri anlatarak, artık bu anlayışların ortadan kalktığını söyledi. Yılmaz, fuarda sektörün bütün bileşenlerinin olduğunu, bir enstitü gibi birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunacaklarını dile getirdi.25 yıl önce Antalya'da bu organizasyona başlarken Antalya dinamiklerinin büyük desteğini aldıklarını ve bu desteklerin devam ettiğini kaydeden fuarın düzenleyicisi Akdeniz Tanıtım A.Ş. Genel Müdürü Fatih Onkar, İstanbul'daki bir seyahatinde onlarca devasa gökdelen arasında gözüne birkaç tarihi yapı takıldığından bahsederek, “Biri Haydarpaşa Garı, diğerleri Ayasofya ve Süleymaniye bende iz bırakan, kentin güzelliğinde olmazsa olmaz miraslarımızdır. Kenti kent yapan unsurlar. Antalya'da bir misafirimiz geldiğinde Kaleiçi'ne götürmeden edemiyoruz. Bu bir kültür ve zenginlik. Bizim fuarımızı farklı kılan da bu kültür zenginliği. Türkiye'de yapı ve restorasyonu bir arada işleyen tek fuar" dedi.

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a