banner153
banner230
banner203

Yat üretiminin gözdesi olduk
Antalya'da yatırım yapacaklar
Antalya Serbest Bölgesi İşletmeciliği Anonim ޞirketi (ASBAޞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, yaptığı açıklamada, küresel kriz sonrası yat üretim sektöründe ilk kez canlanma yaşandığını söyledi. Antalya Serbest Bölgesi'nin ''Yat Üretim İhtisas Bölgesi'' olması nedeniyle siparişlerin ve istihdamın arttığını belirten Gürses, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yat üretim yatırımları bulunan bir çok Avrupalı firmanın da bu bölgedeki karışıklıklar nedeniyle Antalya'da yatırım yapmak istediklerini bildirdi.

İnceleme yaptılar
Avrupalı yat üretici firmalarının Antalya'da yer aradığını anlatan Gürses, şunları kaydetti: ''Alman sermayeli yat iç dekorasyon firması temsilcileri Antalya'ya gelerek incelemelerde bulundu. Bir çok yabancı firma Antalya'da yatırım yapmak istiyor. Bir Alman firmasına iki yer gösterdik. Bir çok yabancı yat firması temsilcisi de Antalya'da incelemelerde bulundu. Ortadoğu ve Orta Asya'daki firmalar Antalya'ya ilgi gösteriyor. Antalya Serbest Bölgesi yat ihtisas alanı olması nedeniyle Avrupalı yatırımcılar tarafından tercih ediliyor ancak yer sıkıntımız var. Talepleri karşılamak için şu anda alternatif yerimiz yok.''

Sektör canlanıyor
Antalya Serbest Bölgesi içinde Hazine'ye ait atıl durumda toplam 56 bin metrekare alan bulunduğunu ifade eden Gürses, ''Hazine alanlarının kullanılması için talepte bulunduk. Bunun için yanıt bekliyoruz. Eğer atıl durumdaki Hazine alanlarını alabilir ve kullanabilirsek Antalya yat üretiminde dünyada daha da söz sahibi olacak'' dedi. Küresel kriz nedeniyle Antalya Serbest Bölgesi'nde yat üretim sektörünün de olumsuz etkilendiğini ifade eden Gürses, geçen yıldan bu yana küresel kriz etkisinin yavaş yavaş kaybolduğunu bildirdi.
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a