banner153
banner230
banner203

Yeni trend sosyal medyada intihar!

Yaşamın her alanında etkisini gösteren sosyal medya, son zamanlarda intihar eylemleriyle gündemde. Uzmanlara göre bunun nedeni, yönlendirme ve özendirme etkisi olan içerikler.. 


Son günlerde özellikle metropol kentlerde birbiri ardına yaşanan ‘sosyal medya’ merkezli intiharlar, dikkatleri bu yöne çekti. Çeşitli nedenlerle bunalıma giren ve hayatını sonlandırma noktasına gelen kişilerin bu eylemi sosyal medyayı kullanarak yapması, bu trajik durumun bir trend haline geldiğinin göstergesi olurken, uzmanlar bu duruma internetteki yönlendirici ve özendirici zararlı içeriklerin neden olduğunu savunuyor. Sosyal medyanın intiharları körüklediği görüşünde olanlardan biri de Özel Antalya Likya Hastanesi’nden Psikolog Başak İnan. Son dönemlerde korkutucu seviyelere ulaşan intiharları değerlendiren İnan, “Sosyal medyada yeralan bir takım içerikler, zaten çeşitli nedenlerle eğilimi olanlara intiharı cazip hale getiriyor” dedi.

Sürükleyen nedenler

Günümüzde insan olmanın bile başlı başına problemli bir süreç halini aldığını vurgulayan İnan şunları söyledi; “Temel ihtiyaçları karşılamak bile günümüzde kolay değil ki, bu temel ihtiyaçlar; beslenme, barınma, sağlıklı kalma, güvende hissetme, sevgi. Buna ek olarak sahip olduğu standartları korumak,  hedefleneni gerçekleştirmek, ikili ilişkilerde mutlu olmaya çalışmak, para kazanmak ve kazandığın parayla zamanın koşullarında geçinmeye çalışmak gibi etkenler hayata tahammülü zor hale getiriyor. Özellikle hormonal ve dış etkenlerin farklılaştığı bir süreç olan ergenlik döneminde, özgüven problemleri, boşanmış ve ilgisiz anne baba profili, başarı kaygısı, sevgisizlik, maddi problemler, karşı cinsle olan anlaşmazlık, değersizlik hissi intihara sürükleyen nedenler olarak ortaya çıkıyor. Yetişkinlikte daha çok yetersizlik duygusu, tahammülsüzlük, sorumluluktan kaçma, ağır depresyon ve şizofreni gibi sebeplerle olabiliyor.”

 

Sanalda çözüm arayışı

İntihar düşüncesi olan bireylerin internette bir çıkış, belki bir çözüm aradığını kaydeden İnan şöyle devam etti; “Kişi böyle bir arayışta iken internette; ‘Onurlu intiharlar’, ‘Adını dünyaya duyuran intihar vakaları’, ‘İntihar etmiş kişilerin kısa öyküleri’, ‘İntiharı garantileme’, ‘Acısız intihar yöntemleri’ gibi yönlendirme ve özendirme etkisi bulunan bir takım zararlı içeriklerle karşılaşıyor. Böylece doğru destek ve tedavi almayan intihar eğilimi olan bireyde internetten okuduğu intihar vakaları ve acısız intihar yöntemleri ile intihar cazip hale gelmiş oluyor.

Belki hissettiği sıradanlığı medya aracılığı ile insanlara duyurarak kendini önemsetmek durumunda bırakma, bulunduğu ruhsal durumun suçlularını cezalandıracağına inanma,  kendini kanıtlama, intihar sadece girişimle kaldığı takdirde ikincil kazanç sağlama sebepleri ile de buna başvuruyorlar.”

 

Zararlı içerikler önlenmeli

Psikolog Başak İnan, bu tür vakaların önlenmesi veya en azından azaltılabilmesi için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı; “Azaltmaya yönelik çalışma için öncelikle ulaşılması kolay olan özendirici ve yönlendirici intihar vakalarının yayınlanmasına izin vermemek şart. Hayattan beklentiyi yüksek tutmamak, koşulları kabullenmek, tahammülü ve yeterlilik duygusunu desteklediği için mutluluğun anlık olduğunu bilmek gerekir. Problemlerimizin büyüdüğünü baş edemediğimizi farkettiğimiz takdirde ise mutlaka bir uzman yardımı alınmalı.”

Yunus ERDOĞAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a