banner153
banner230
banner203

Yıldıray Sapan'a 5 ay hapis cezası

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, yüzün üzerinde aday adayını ekarte ederek aday listesinin dördüncü sırasına koyduğu Yıldıray Sapan'ın, 'Hamile eşini kasten yaralama' suçundan 5 ay hapis cezası aldığı ortaya çıktı.
Antalya Milletvekili adayı Yıldıray Sapan hamile olan eşi Başak Sedef Sapan'a dayak atarak 'eşi kasten yaralama' suçundan mahkum oldu. Antalya 7. Sulh Ceza Mahkemesi CHP Milletvekili adayı Yıldıray Sapan'ı eşini kasten yaralama suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı ancak Sapan'ın duruşmalardaki iyi hali dikkate alınarak ceza 5 aya düşürüldü. 5 aylık hapis cezası daha sonra paraya çevrildi. Mahkemenin verdiği 3 bin lira para cezasını ödeyen Yıldıray Sapan 5 yıl içinde herhangi bir mahkumiyet alırsa aldığı hapis cezası hükmü yeniden uygulanacak.Eşi şikayetçi oldu
CHP Milletvekili adayının hamile olan eşine dayak atma olayı 21 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşti. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayetçi olan Başak Sedef Sapan bir akşam yemeği dönüşünde araç içindeyken aralarında tartışma çıktığını ve Yıldıray Sapan'ın kendisini darp ettiğini söyledi. Eşi Başak Sedef Sapan'ın savcılığa şikayeti üzerine Yıldıray Sapan hakkında 'eşi kasten yaralama' suçundan iddianame hazırlandı ve dava açıldı. Bir süre sonra Başak Sedef Sapan mahkemeye eşiyle barıştıklarını, şikayetçi olmadığını ve duruşmalara katılmayacağını bildirdi ancak mahkeme devam etti. 17 ޞubat 2011tarihinde dava sonuçlandı ve gerekçeli karar açıklandı.

Mahkeme gerekçeli kararında şöyle dedi: Toplanan deliller ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde müşteki ile sanığın karı koca olup olay günü yemek yemek üzere dışarıya çıktıkları, alkol aldıkları, eve dönerken aralarında tartışma çıktığı ve tartışma sırasında sanığın mağdureyi araç içinde darp ederek onu hayati tehlike geçirmeyecek ve basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı, sanık alınan savunmasında hernekadar eşine vurmadığını, araçtan aşağı atlayarak yere düşmesi sonucu yaralandığını söyleyerek suçlamayı kabul etmemiş ise de savunmanın hayatın olağan akışına aykırı olması, müşteki ifadesi ve müşteki ifadesini destekleyen doktor raporu dikkate alınarak sanığın savunmasına itibar olunmamış, Eşi Kasten Yaralama suçundan dolayı cezalandırılması yolunda hüküm kurulmuş, şahsi ve sosyal durumu, suçun işleniş şekli, yaralanmanın niteliği dikkate alınarak sanık hakkında alt sınırdan hüküm kurulmuş, aynı gerekçelerle para cezası tercih edilmiş, yine şahsi ve sosyal durumu, geçmişteki hali, sabıkasız oluşu ve müştekinin maddi zarar talebinde bulunmayışı gibi hususlar dikkate alındığında bir daha suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluştuğundan sanık hakkında CMK 231 maddesi uygulanmıştır.

Siyasete dönmem bazılarının hoşuna gitmedi
CHP camiasında eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın 'manevi oğlu' olarak bilinen Yıldıray Sapan'ın 12 Aralık 2009'daki düğününde Deniz Baykal ve CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın nikah şahitliği yapmıştı. Daha önce CHP Antalya Merkez İlçe başkanlığı da yapan Sapan milletvekili olmadan önce Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden EKDAĞ'ın genel müdürlüğünü yapıyordu. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Yıldıray Sapan milletvekili adayı olduktan sonra üzerine çok gelindiğini belirterek 'Siyasete tekrar dönmem bazılarının hoşuna gitmedi dedi. Antalya'da bugün yapılan milletvekili tanıtım toplantısına eşiyle katılan Yıldıray Sapan gazetecilerin konuyla ilgili sorularını ise cevapsız bıraktı. Eşi Başak Sedef Sapan'ı gazetecilerle konuşurken adeta kaçıran Sapan açıklama yapmaktan kaçındı. Sapan, Bırakın bunları, magazin değil konumuz ben siyaset yapıyorum dedi. Başak Sedef Sapan ise eşinin gerekli açıklamayı bir kaç gün önce yaptığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a