banner244

Yine borç istedi

Dünkü meclis toplantısında 49 milyon lira borçlanma yetkisi isteyen Akaydın'ın 'Görevi bırakırken, görevi devraldığımızdan daha fazla borç bırakmayacağımı kendime hedef koydum' dedi. Bazı üyeler Başkan'ı eleştirdi

Yine borçlanacak
İpotek karşılığı resmi ve özel bankalar, İller Bankasından 60 ay vadeyi geçmemek üzere 49 milyon lira borçlanma yetkisi isteyen Başkan Akaydın'ın bu talebi Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderdi. 60 ay vadenin uzun olduğunu dile getiren MHP'li Mustafa Reşat Oktay, 'Borçlanmalar makuliyet sınırlarında olmalıdır. Sizin 36 ayınız kaldı. Bir sonraki döneme borç bırakıyorsunuz. Sonraki dönemde göreve geleceklerin hizmet yapma imkanlarını ipotek altına alıyorsunuz' dedi. Akaydın, makul borçlanma değerlerinin üzerine çıkmadıklarını öne sürerek 'Belediyeyi devraldıktan sonra enkaz edebiyatı yapmadım ve sadece bir kez borç oranlarını açıkladım. Görevi bırakırken, görevi devraldığımızdan daha fazla borç bırakmayacağımı kendime hedef koydum. 2 senede 200 milyon TL borç ödedim. Kredi limitlerimiz arttı. Gelir-gider dengesini baya bir düzelttik. Alınacak kredinin büyük bölümü ile eski borçlar ödenecek. Ben 2028 yılına kadar borçlanan bir belediye devraldım. Amacım, borçla aldığım belediyeyi eski borcuyla devretmek. Bu borcu yarım kalan yatırımları tamamlamak üzere istiyorum' dedi. Bunun üzerine bazı meclis üyeleri meclis çıkışında, 'Akaydın'ın amacı bizce idareci belediyeciliktir. Eski borç miktarıyla devredeceğine göre ne borç ödeyecek ne borçlanacak. Ne de hizmet yapacak. 3 yıl daha bu kenti idare edecek' yorumunda bulundu.

A-Kent'e yasağı kim koydu
Meclis başında söz alan AK Parti'li Yaşar Tabur, Süperonline firmasına karşılıksız verildiği öne sürülen kablo döşeme işini sordu. Belediyenin bundan neden sıfır lira gelir elde ettiğinin açıklanmasına yazılı yanıt istedi. Ayrıca Halkkart ile ilgili olarak basında çıkan çok sert ifadeler içeren sorularına meclisten yanıt istedi. Başkan Akaydın, konu ile ilgili olarak yazılı cevap vereceğini söylerken 'A-Kent firmasının toplantı yapıp yapmaması kendi insiyatiflerinde olan bir konu. ޞu anda da sıkıntıları büyük ölçüde atlatmış bulunuyoruz. Belediye başkanı olarak firma yetkilileri ile görüştüm ve basın önüne çıkmaya ikna ettim. Yakında umarım çıkarlar ve beni mahçup etmezler' dedi. Oysa ki, A-Kent'e konuşma yasağını belediyenin ta kendisi koydu. Çünkü bugüne değin, Halkkart belediye şirketi olarak lanse edildi. Ortada ne Halkkart'ın ne binası ne merkezi ne web sitesi ne de adresi bulunuyor. Halkkart adı altında tüm işlemleri A-Kent yapıyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a