banner244
banner203

YÖREX'e Sümer Ezgü'den destek

Fuara renk kattı
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ile Sümer Ezgü, basın toplantısı düzenledi. Çandır, ''Bu yıl ve sonraki yıllarda Sümer Ezgü bizim sanat yüzümüz olacak. Özellikle, projemizle de örtüşen 'Anadoludan geldik' türküsü bizi de ciddi anlamda heyecanlandırıyor. Bu türkü Anadolu'nun kültürel ve hoşgörü ortamını vurgulayan yaklaşımı ile fuarımıza renk katacak'' dedi.

3 bin metrekareye sığdırdık
Ali Çandır, yaptığı konuşmada, geçen yılki YÖREX'te 'sizin oraların nesi meşhur' sloganı ile yöresinin adını almış tüm ürünleri Antalya EXPO Center'da topladıklarını belirterek, '魤 bin kilometrekarelik Türkiye'yi 3 bin metrekareye sığdırdık'' dedi. Anadolu'nun 10 bin yıllık geçmişini Antalya'da topladıklarını vurgulayan Çandır, bu yıl 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek fuarın kültürel boyutta gelişmesini sağlamak için de halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü ile temasa geçtiklerini kaydetti. Çandır, fuara 60 bin kişinin katılımının hedeflendiğini söyledi.

El sanatlarımız
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, kaybolmaya yüz tutmuş bir çok sayıda el sanatı olduğunu belirterek, yetkililerin de dikkatini çekebilecek bir fuar olacağını düşündüğünü belirtti. Sümer Ezgü de, yerli üretimin önemine dikkati çekerek, Türkiye'de devrim arabalarının, uçak yapımının bir şekilde engellendiğini, meyve ve sebzelerin tohumlarını bile ithal eder hale gelindiğini kaydetti. Ali Çandır, toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Türk Patent Enstitüsü'nün YÖREX'e destek verdiğini kaydeden Çandır, ''TPE çalışmasına göre Türkiye'de coğrafi işaret almaya hak kazanacak yaklaşık 2 bin 500 ürün var. Bu fuara başlamadan önce 116 coğrafi işaretli ürün vardı. Fuar sonrası sayı 136'ya yükseldi. Müracatlarda da ciddi bir artış oldu''diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a