banner241
banner237

Ve yerel seçimlere 5 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Siyasi partiler hangi adayları gösterecek kamuoyunda da merakla bekleniyor.

Yerel seçimlerde aday belirlemede parti içi demokrasinin işletilmesi konusunda Türkiye’deki sorunlar ve yetersizliklerin hala devam ettiğini düşünüyorum.

Ayrıca, siyasal partilerin yerel seçimlerdeki başarı veya başarısızlıklarının ölçüsü olarak, hizmete yönelik söylem ve icraatlarından öte, milletvekili seçimlerinde olduğu gibi, ülke genelinde birinci parti olup olmadıkları değerlendirilmektedir.

Aday belirlemede partiler başarılarının değerlendirilmesi yanında, parti aidiyeti, ideolojik tercihler, seçmen bilinci gibi konular da öne çıkmaktadır. Zira parti yerel örgütünün tercih etmeyeceği bir kişinin belediye başkanlığında aday gösterilmesi, yerel örgütün çalışmasını negatif etkileyebiliyor. Antalya’da önceki yerel seçimlere baktığımızda örnekleriyle karşılaşabiliyoruz.’Parti üyesi olmayan birisini aday göstermişler oy vermeyeceğim’ ya da ‘Ne zaman bizim partili olmuş da aday yapmışlar’ gibi buna benzer serzenişlerde bulunulmuş, seçim günü hangi kesimin haklı veya haksız olduğu ortaya çıkmıştı. Siyasi partilerin aday adayı başvurularını almayı sündüğü bugünlerde serzenişlerde bulunanları yine görebiliyoruz. İnternette sosyal paylaşım ağlarında bir değil de ikinci kadehten sonraki yapılan eleştirel yazılar, ‘Ondan belediye başkanı mı olur, aday yaparlarsa yazıklar olsun’a çıkan söylemlerini okuyorum. Gelinen noktada aday adaylarının adaylıkları henüz kesinleşmemiş. ‘Benim adamım aday olmalı’, ‘Onu aday göstersinler bu partiye oy vermem’ bu düşüncede olanları şöyle yorumluyorum; ‘Hazımsızlık.’ Bu en çok CHP’de yaşanıyor.

AK Parti, MHP ve İyi Parti’de yaşanmıyor mu. Mutlaka. Benim de kulağıma çalınan bazı gelişmeler var. Batı ilçelerinin birisi diyeyim ve fazla da ayrıntıya girmeyeyim kendisi adaylığına kesin gözüyle bakıyor. Bana göre tahminim aday bile gösterilmeyecek, ben de bunu biliyorum. Şöyle düşünüyor, ‘Beni aday yapmazlarsa kaybederler’ çok heyecanlıymış. Doğu ilçelerinin birinde de aynı batıda olduğu gibi aday göstermezlerse parti değiştirecek ve kesin seçimi kazanacakmış. İnsanlar ancak hayalleriyle yaşar ve biraz yaşamaya başlayınca tüm hayallerini kaybederler. Hayalleriyle yaşasınlar. Sevgiyle kalınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a