banner153
banner230

Sevgi, Allah’ın, yarattığı tüm mahlûkata bahşettiği ilâhî bir lütuftur, nimettir. Sevgiyi kullarının kalbine yerleştiren Cenâb-ı Hak, bütün sevgilerin kaynağıdır. Bu sevgi, şefkât ve muhabbet sayesinde yarattığı tüm mahlûkata rızık vermektedir. Bu sınırsız sevgi ve merhameti ile biz kullarına yardımcı olur ve bizi bağışlar. Allah Tealâ, sınırsız lütuf ve kerem sahibidir.

Samimi bir Müslümanın yüreği her daim Allah sevgisi ile titrer. Bu sevgi sadece kalpte hissedilen bir duygu olarak kalmaz, tutum ve davranışlara, söz ve düşüncelere de yansır. Kalbini Allah sevgisi kuşatan bir Müslüman, rahmeti kuşanır. O, emindir, ondan endişe edilmez. Allah’ı sevenlere, Allah için birbirini sevenlere asla korku ve hüzün yoktur.

İnsanın sahip olduğu en büyük hazine, “sevgidir”; Cenab-ı Allah’ı, Peygamber (SAV) Efendimizi, O’nun Ehlibeytini sevmektir. Allah’ın sevdiklerini, değer verdiklerini sevmektir. Böylece, bu ruh haline kavuşmuş olarak tabii ki birbirimizi sevmektir; insanları, hayvanları, bitkileri, taşı toprağı, çiçeği böceği, tümüyle doğayı sevmektir; yaşamı sevmektir. Karşılıksız, beklentisiz olarak, bizâtihî insan olduğu, hayvan olduğu, bitki olduğu, taş toprak olduğu için, Allah Tealâ tarafından yaratıldığı için sevmektir. Allah dostu Yunus’un ifadesi ile “Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmektir” Her yöne, her yana, her şeye sevgiyle bakmaktır. Duyulan sevginin ruhumuzu titretmesidir; sevmek, sevilmek, gönüllere sevgi ekmektir; aç susuz kalsak da, sevgisiz kalmamaktır.

Sevgi insanın en büyük hazinesidir. Sevgi insanın, hatta her canlının, hayvanların dahi bizâtihî fıtratında vardır, doğuştan gelen bir haslettir. Allah Tealâ doğuştan yüreğimizi sevgi ile yüklemiştir. Ancak insanlar bu hazinesini, bu değerini, bu özelliğini kullanmakta çok cimri davranmaktadırlar.

Sevin sevgili dostlar. Herkesi, her şeyi sevin. Seni seviyorum demekte geç kalmayın. Kaybettikten sonra ah vah etmenin faydası yoktur. Sevmeniz ve sevilmeniz dileğiyle. Sevgilerimle

Sosyolog Samet BEYAZ
Sosyoloji Meslek Mensupları Derneği Genel Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a