banner153
banner230
banner203

Aksu çayı için 300 milyon lira ödenek

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya'da Aksu Çayı'nın ıslah çalışmaları için 300 milyon TL ödenek ayrıldığını bildirdi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, önergeye verdiği yazılı yanıtında, kum, çakıl ve taş ocaklarının ruhsatlarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İl Özel İdarelerince verildiğini belirtti. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın nehir, akarsu ve dere yataklarının koruma - kullanma dengesini sağlamak, mevcut mutasavver projelerin etkilenip etkilenmediği yönünde kurum görüşü verdiğini anımsatan Bakan Eroğlu, Aksu Çayı'nda 2003 yılından bu yana toplam 11 faaliyete izin verildiğini, şu anda sadece bir firmanın 2 ayrı ruhsat sahasında faaliyetini sürdürdüğünü, diğer firmaların ruhsatlarının da, ruhsat süreleri bitiminde uzatma taleplerinin uygun bulunmayarak iptal edildiğini kaydetti.

Dere yatağı yer değiştirmiş
Bakan Eroğlu, 3213 Sayılı Maden Kanunu'nda 2004 yılında 5177 Sayılı Kanunla yapılan değişiklikten önce Aksu Çayı'nda ocak faaliyetlerinin düzensiz, kontrolsüz yapılması ve gelişi güzel malzeme alımları neticesinde, dere yatağının yer değiştirdiği ve kıyı oyulmaları sebebiyle tarım alanlarının risk altında kaldığının tespit edildiğini bildirdi. Eroğlu, ''Ancak yeni Maden Kanunu hükümleri doğrultusunda yasal denetimler ve işlemler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarca yapılmakta ve son yıllarda Aksu Çayı'nda bu faaliyetlerden dolayı herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır'' dedi.

Aksu çayı ıslahı için 300 milyon TL
Aksu Çayı ıslah çalışmaları kapsamında yapılacak işlerin Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nce yürütüldüğünü belirten Bakan Eroğlu, yanıtında şu görüşlere yer verdi:
''Aksu Çayı ıslah çalışmaları kapmasında yapılacak işler DSİ Genel Müdürlüğümüzün 2011 Yılı Yatırım ve Uygulama Planında 300 milyon keşif bedelle yer almaktadır. Islah çalışmalarına yönelik işin ihalesinin yıl içerisinde yapılması planlanmakta olup, projenin 2015 yılına kadar tamamlanması hedeflenmektedir. Ayrıca Aksu Çayı'nda yeni ocak faaliyetine izin verilmemektedir. Aksu Çayı'nda ruhsatlı taş, kum ve çakıl ocaklarından ne kadar gelir elde edildiği hususu Bakanlığımızın sorumluluğu dışındadır.'' CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun verdiği yanıtın tatminkar olmadığını savundu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a