banner153
banner192
banner203

Kepez'de mali başarı

Kepez Belediyesi ekim ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda bütçe görüşüldü. Yeni yılın bütçesinin onaylandığı toplantıda, yüzde 41'i doğrudan yatırımlara ayrılan 2018 bütçesinin 327 milyon 355 bin lira olduğu açıklandı. Göreve geldiklerinde borçlu bir belediye bütçesiyle karşılaştıklarını kaydeden Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, sıkı bir mali disiplin uyguladıklarını, karşılığını da aldıklarını kaydetti. İlçenin dört bir yanında şehirleşmeden sağlığa, eğitimden spora, sosyal alanların oluşturulmasından kültür ve sanata kadar yatırımların hız kesmediğini buna rağmen bütçenin 30 milyon lira bütçe fazlası verildiği kaydeden Başkan Tütüncü, yatırımlara ayrılan payın 2009 yılına göre yüzde 68 arttığını belirtti. Kepez Belediyesi'nin son 9 yılda yatırıma ayrılan bütçenin yüzde 40'ın altına hiç inmediğini belirten Tütüncü, şu anda bütçenin yüzde 50'sini yatırıma ayırdıklarını söyledi.

Büyüme yüzde 100’ü aştı

Başkan Tütüncü, bu yılda da geçmiş yıllarda yapıldığı gibi gelir ve gideri denk bir bütçe haline getirdiklerini söyledi. Bütçede en fazla payı yatırıma ayırdıklarını vurgulayan Tütüncü, yatırımlarla ilgili şu açılamayı yaptı: “Fen İşleri Müdürlüğü'ne ayırdığımız bütçeye baktığımızda, geçtiğimiz yıla göre yüzde 35'lık bir artışla 63 milyon 526 bin liralık bir bütçemiz. Bu da geçtiğimiz yıla göre daha fazla asfalt, daha çok stabilize yol açılması ve daha çok çevre düzenlemesi anlamına geliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bütçesi de geçen yıla göre yüzde 14 artırılarak 24 milyon 583 bin lira ön görülmüştür. Plan ve Proje Müdürlüğü'nün bütçesi yüzde 24'lük bir artışla 32 milyon 254 bin liraya yükseldi. Bütün bunlarla birlikte bütçemizin yüzde 50'ye yatkını yatırım için kullanılıyor ki, bu rakam çok büyük bir başarıyı işaret etmektedir.”

Sosyal-kültürel belediyecilik

Sadece temel belediyecilik hizmetlerinde değil, sosyal ve kültürel belediyecilik alanlarında da önemli işler yaptıklarının altını çizen Tütüncü, Kepez'de hatırı sayılır ölçüde kültürel ve sanatsal ekinliklere imza atıldığını söyledi. Başkan Tütüncü, Kültür Müdürlüğü'ne ayrılan tahmini bütçenin 4 milyon 33 bin lira olduğunu, personel giderleri çıkarıldıktan sonra, geriye kalan 3 milyon 253 bin liranın faaliyetlere ayrıldığını kaydetti. Tütüncü, yeni şehirleşme yatırımlarını şöyle açıkladı: “Sadece asfalt ve yol yapımı için ayırdığımız para, 37 milyon 111 bin 60 lira.100 bin metrekare kaldırım, 20 yeni park ve 575 adet parkın çeşitli şekillerde bakım ve onarımı da programımıza alınmış durumdu. Dokuma ile ilgili bir araç müzesi ve onu bütünleyecek şehir müzesi projelerimiz var. İçinde Göktürk kitabelerinin yer aldığı çok güzel bir Türk kültürü parkı olacak. 5 adet semt spor kompleksi yapılacak. Lyrboton Come antik kentinin ayağa kaldırılarak bir arkeopark ve turizm merkezi, Dokuma Fabrikası içerisine 2 adet açık çim saha, hasta konuk evi, 47 bin metrekare kent meydanı, Gaziler'e aile yaşam merkezi, sivil toplum kuruluşlarına bir merkez binası, demokrasi müzesi, Varsak'a semt konağı gibi projeleri de 2018 yılı içerisinde Kepez'e kazandırmayı amaçlıyoruz.”

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20