banner244

Kepez'de 2-B müjdesi

İlçenin en önemli sorunu olan 2-B'nin çözümünde sona yaklaşılıyor

2-B şerhinin olduğu tapulu ve imarlı parsellere verilemeyen yapı ruhsatı ve iskan raporu artık veriliyor. 2-B şerhi yapılaşmanın önünde engel olmaktan çıktı. Sorunu çözecek olan yasa tasarısı da yakın bir tarihte TBMM'de görüşülecek

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2-B problemini çözecek olan yasa tasarısının da yakın bir zamanda TBMM'de görüşülmeye başlanılacağını açıkladı. Bilindiği üzere 2-B şerhinden dolayı 16 mahallede yapı ruhsatı ve iskan raporu verilemiyordu. Kepez Belediyesi, yapılaşmanın önündeki bu engeli kaldırmak amacıyla Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Antalya Kadastro Müdürlüğü ve Antalya Defterdarlığı ile bir toplantı yaptı. Toplantıda, söz konusu parsellere 2-B arazisi olduğunu belirtmek amacıyla şerh konulduğu ifade edildi. Görüşmeler neticesinde 2-B probleminin bulunduğu 16 mahallede, 2-B şerhi olan, imar uygulaması yapılan tapulu yerlere ruhsat verilmemesi problemi çözüldü.

Bilgi verdi
Yaptığı görüşmeler neticesinde problemin çözümünü sağlayan Başkan Tütüncü de ziyaret ettiği Erenköy Mahallesi sakinlerine, 2-B konusu ile ilgili bilgiler verdi. Tütüncü, tapulu ve imarlı olan ancak 2-B şerhinden dolayı bugüne kadar yapı ruhsatı ve iskan raporu verilemeyen parsellerde artık yapı ruhsatı ve iskan ruhsatı vermeye başladıklarını müjdeledi. Tapulu ve imarli olan ancak üzerlerinde 2B şerhi olduğu için bu güne kadar yapı ruhsatı ve iskan raporu verilemeyen parsellerde artık yapı ve iskan ruhsatı da verildiğinin altını çizen Tütüncü, 'Bu yeni uygulama ile birlikte bugüne kadar 2-B şerhi nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini ortadan kaldırdık' dedi.

Tasarı TBMM'ye görüşülecek
Tütüncü, 'Atılan bu adım ile tapulu ve imarlı olan 2-B şerhli parsellerin sorunu yarı yarıya çözüldü. ޞerhlerin nihai olarak kaldırılması ise yakında çıkacak kanunla mümkün hale gelecek. Artık 2-B şerhleri, yapılaşmanın önünde engel olmaktan çıktı' şeklinde konuştu. Başkan Hakan Tütüncü, 2-B probleminin çözümünde sona yaklaşıldığı bilgisini de vererek, 2-B'nin çözümüne yönelik hazırlanan yasa tasarısının da yakın bir zamanda TBMM'de görüşülmeye başlanılacağını ifade etti. Tütüncü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı'nın, geçtiğimiz hafta Antalya'ya gelerek, yasa taslağı ile ilgili ilçedeki muhtarları bilgilendirdiğini de sözlerine ekledi. 2-B arazilerinin bulunduğu iller sıralamasında, 45 bin 548 hektarlık arazi ile Antalya birinci sırada yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a