banner244

Kepez'de belgeli yanıt

Kepez Belediye Başkan Hakan Tütüncü, belediye hisselerinin metrekare satış fiyatının yüksek olduğu eleştirisini, gerçek emlak değeri ile satış fiyatının yer aldığı belge ile yalanladı. Tütüncü, 'Hisseleri size satacağız. Ödemedeki 12 taksit sayısını artırmak için de çalışacağız.' dedi.

Belediye hissesinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var
'Belediye hisseleri, üzerinde 420 bin Kepezli'nin, tüyü bitmemiş yetimin hakkının olduğu mülklerdir.' uyarısını yapan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Reel değerleri çıkarıldıktan sonra tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan bu hisseleri satarken ne değerinden çok üzerinde bir fiyatla satalım ne de değerinin çok altında 5 liraya, 10 liraya satmayalım, dedik. Bu mülkler, ne Hakan Tütüncü'nün mülküdür, ne meclis üyelerinin mülküdür ne de oradaki vatandaşların atalarından kalma mülktür. Belediye hisseleri, yönettiğimiz halkın hukukun, hakkının olduğu yerlerdir.'

Bedel tespiti
Başkan Tütüncü, belediye hisselerinin m2 satış fiyatını, gayrimenkul değerlendirme uzmanları ve mahkemelerdeki bilirkişilik yapanlardan yardım alarak ve mahkemelerde açılan bedel tespit davalarında ortaya çıkan neticeleri dikkate alarak belirledikleri bildirdi. Tütüncü, yüksek satış fiyatı eleştirisini de belediye hisseleriyle ilgili gerçek emlak değeri ile satış fiyatının yer aldığı belgeler ile şu şekilde çürüttü: 'Vatandaş, belediye hissesini bizden 949 TL'ye aldı. ޞimdi hissenin m2'sini 1500 TL'den satıyor. 70054 parselde 424 m2'lik mülkte vatandaşın 164 m2 tapusu var. Belediye hissesini de 155 bin TL vererek aldı. Emlak uzmanlarına göre bu vatandaş, yaklaşık 300 bin TL'lik bir mülkün sahibi oldu. 8592 ada/1 parsel 761 m2 arazideki, bilirkişinin 800 TL dediği belediye hissesini 450 TL'ye vatandaşa sattık. Tapu tahsisi, belediye hissesine 54 bin TL ödemiş. Bu vatandaş, bilirkişin tespitine göre 96 bin TL'lik bir mülkün sahibi olmuş.'

Hisseler mahalle sakinlerine satılacak
Tütüncü, 249 TL bedelle satışa çıkardıkları belediye hissesine, açılan bedel tespit davası neticesinde mahkemenin, 560 TL fiyat belirlediğini de dile getirdi. İhale ile belediye hisselerinin başkalarına satılacağı iddiasına da Tütüncü, 'Belediye hisleri, üç mahallede yaşayan vatandaşlarımızdan başka bir kimseye satmayacağız.' yanıtını verdi. Kanun da hisse satışlarının peşin yapılacağı ile ilgili bir maddenin bulunduğuna dikkat çeken Başkan Tütüncü, 'Kanunun peşin satış yapılacak dediği bir yerde biz 12 taksitle satış yapıyoruz. Vatandaşımızın menfaatini düşünüyoruz. Taksit sayısını artırmanın gayreti içerisindeyiz.' diye konuştu.

Ödediğiniz para ile tapu alacaksınız
Başkan Hakan Tütüncü, vatandaşların, biz bu paraları nasıl ödeyeceğiz, endişesini doğru bulduğunu belirterek, mahalle sakinlerine şöyle seslendi: 'Hepimiz bir mülk alırken zorluk çekmez miyiz? Ödediğiniz paralar çöpe atılmıyor. Ödediğiniz para ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ay yıldızlı tapusunu alıyorsunuz.' Belediye hisselerinin satışında bir bardak suda fırtına koparıldığını belirten Tütüncü, '100 lira değerindeki bir yeri 60 liraya satıyorsak, ne zaman paranız olursa o zaman satalım diyorsak, 12 taksit kolaylığı sağladık, taksiti artırabilirsek artıralım diyorsak halkımızın bundan memnun olması gerekmez mi?' diye sordu. Başkan Tütüncü, üç mahallenin muhtarları, mahallelerin ileri gelenleri ile bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a