banner153
banner230
banner203

Mutlu döndüler

İlk görüşme Bakan Eroğlu ile
Heyet, mülkiyet problemleriyle ilgili Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Selim Köşger ile bir araya geldi. Kepez heyeti, ilk olarak 2B konusunda Bakan Eroğlu ile bir görüşme yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndaki kabulde Bakan Eroğlu, muhtarları, 2B'nin çözümüne yönelik hazırlanan yasa tasası çalışmasının içeriği ilgili bilgilendirdi. Bakan Eroğlu, yer tespit çalışmalarının yüzde yüzü tamamlanamadığı için 2B arazilerinin satışını öngören kanun tasarısını, genel seçimlerden önce yasalaştıramadıklarını söyledi. Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin halka satışını içeren kanun taslağı üzerinde 2007 yılında çalışmaya başlattıklarını belirtti.

Yer tespitinin yüzde 95'i tamamlandı
Bakan Eroğlu, bu çalışma kapsamında hazırlanan 5831 Sayılı Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısının 15 Ocak 2009'da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde kabul edildiğini anımsattı. Bu kanun ile 2B arazilerinin satışı öncesi, bu arazilerde kimin ne kadar yeri olduğu ile ilgili tespit çalışması yaptıklarını bildirdi. Bakan Eroğlu, 'Tahmin ediyorum ki en geç bu yılın Ağustos-Eylül aylarında tespit çalışmaları bitmiş olur. Eylül-Ekim gibi de 2B kapsamındaki arazilerinin tahsisini hak sahiplerine yapmaya başlarız' dedi. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, 'Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'yle birlikte yer tespiti çalışmalarını başlattık. Bu gün itibariyle 2B arazisi üzerinde kimlerin ne kadar hakkı olduğuyla ilgili çalışmaların yüzde 95'ini tamamladık' diye konuştu.

Ödeme kolaylığı
Başkan Hakan Tütüncü de, kabulde Kepez halkının 2B ile ilgili taleplerini Bakan Eroğlu'na iletti. Başkan Tütüncü, tapusu olduğu halde mahkeme tarafından iptal edilen 2B arazilerinin durumunu sordu. Arazilerin hak sahiplerine uygun bir fiyatta satılmasını ve ödeme kolaylığı sağlanmasını talep etti. Bakan Eroğlu, dile getirilen taleplerin 2B kanun taslağı içerisinde yer aldığını ifade etti. Bakan Eroğlu'nun, Bakanlar Kurulu toplantısını nedeniyle kabulde ayrılmasının ardından Orman Genel Müdürü Hukuk Müşaviri Harika Ardor ve Müsteşar Yardımcısı Bahir Küçük, kanun tasarısıyla ilgili heyeti bilgilendirdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Başkan Tütüncü, muhtarların, 2B'nin çözümüne yönelik yapılan çalışmaları birinci ağızdan öğrendiğini, probleminin çözümüne yönelik yapılan çalışmalar konusunda gelinen noktayı olumlu bulduğunu söyledi. Kepez Muhtarlar Derneği Başkanı Feyzullah Büyükkeleş de mülkiyet problemleriyle ilgili merak ettikleri soruların cevabını, Ankara'da birinci ağızdan aldıklarını söyledi. Büyükkeleş, 2B'nin çözümü yönünde ortaya konulan iradeyi oldukça memnun edici bulduklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a