banner153
banner230
banner203

‘STK Merkezi’nin dünyada örneği yok’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Gençlik Derneği (KONGED) yönetim kurulu toplantısının konuğu oldu. A’dan Z’ye Muratpaşa’nın konuşulduğu toplantıda Başkan Uysal, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) eski Başkanı Abdullah Sevimçok adını taşıyacak sivil toplum merkezinin kısa bir süre sonra açılışının gerçekleştirileceğini söyledi. Belediye basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Doğuyaka Mahallesi’nde, 13 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde Başkan Uysal, 163 dernek odası, 500 kişilik konferans salonu, 12 çok amaçlı eğitim ve toplantı salonu, yarı açık toplantı ve etkinlik alanıyla birlikte kapalı otoparkın yer aldığını aktardı.

Kullanma kriterleri var

Merkezi kullanacak sivil toplum örgütlerine üyelerine yönelik aylık belli sayıda çalışma ve etkinlik yapma gibi kriterler getireceklerini kaydeden Başkan Uysal, “Her türlü politik mülahazanın ötesinde bir sivil toplum bilinci, sivil toplum olabilme çalışmasının yapılacağı yer olacak. Bu haliyle dünyada örneği yok” dedi. Başkan Uysal, bu konuda toplumda yaşanan eksikliği Muratpaşa Belediyesi olarak son olarak Fen İşleri Müdürlüğü idari binası ve şantiyelerini bulunduğu alanla ilgili yaşadıklarını söyledi. Yeşilova Mahallesi’nde artık işlevini yitirmeye başlayan alanını en cazip şekilde değerlendirilebilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bir imar plan teklifi sunulduğunu aktaran Başkan Uysal, ancak bu öneri planının reddedildiğini hatırlattı.

Uysal’a kravat hediyesi

Başkan Uysal, şöyle konuştu: “Sivil toplumun, kamuoyu baskısı yok. Kamu vicdanı eksik. Kamu mülkü bilinci yok. Her tarafı ticari parsel, ortasında kamunun arazisi duruyor. Aslında, kamu adına hakkımız olanı istiyoruz. ama ‘Değersiz olarak kalacaksın. Sıfır olacaksın’ deniyor. Eğer burada sivil toplum, kamuoyu devreye girmezse kamu yönetimini denetleyemeyiz. Sürekli denetim dışı kamusal faaliyetle muhatap oluruz. Toplum kendi denetim yetkisini kullanmıyor.” Söyleşinin ardından KONGED Başkanı Ahmet Alper Alveroğlu ve yönetim kurulu üyeleri günün anısına Başkan Uysal’a kravat hediye edip, plaket sundu.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a