banner244

Yüzyıllar boyu birçok uygarlığa ve dine ev sahipliği yapan Anadolu, bu özelliği nedeniyle, tarihsel, kültürel ve dinsel açılardan eşsiz değerleri bünyesinde barındırıyor. Akdeniz bölgesinde yer alan bu değerlerden bazılarının inanç ve kültür turizmi amaçlı olarak ele alınarak, bölgenin sadece deniz-güneş-kum üçlüsünü içeren kıyı turizmi anlayışından az da olsa kurtarılması gerekir.

Antalya, ilkçağlardan bu yana insanları kendisine çekerek tarih boyunca birçok uygarlığa ve

kültüre de ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’de turizm sektörünün gelişmesi ile birlikte Antalya, sahip olduğu tarihsel, dinsel, kültürel ve doğal varlıklar nedeniyle ülkeye gelen turistlerin en çok talep ettiği turizm merkezi haline gelmiştir.

Antalya, İncil’de adı geçen ve Aziz Pavlus’un da ziyaret ettiği sanılan yerler arasındadır. Yine efsanevi kutsal Noel Baba Patara’da doğmuş, bugün Kale denen yerde yaşamış ve ölmüştür. Antalya merkezinde inanç turizmi açısından önem arz eden yerlerin başında kentin

simgesi haline gelmiş olan Selçuklulardan kalma Yivli Minare, eskiden Meryem

Ana adına yapılmış bir kilise iken camiye çevrilen Kesik Minare, Karatay Medresesi, Tekeli Mehmet Paşa Cami ve kültürel açıdan da Üç Kapılar gelmektedir. Alanya’da Selçuklu devrinden kalma, zamanına göre en gelişmiş şekilde yapılmış tersanesi, 13. yüzyıldan kalma iyi korunmuş kalesi ve Kale Camisi, Aya Yorgi Kilisesi ile de kültür ve inanç turizmi açısından önemlidir.

Her yıl milyonlarca yabancı turisti Antalya’da ağırlıyoruz. İnanıyorum ki birçok yabancı Antalya’nın kültürel değerlerinin ne olduğunu bilmiyor. Nedeni tanıtım eksikliğimiz. Turiste sürekli oteli, plajı, denizi pazarlıyoruz. İnanç turizminin gelişmesi için neler yapabiliriz. Bir turizm merkezinde, turizm türleri ne kadar çok ve çeşitli olursa, o merkezlerde tatillerini geçiren turistlerin kalış süreleri de o oranda uzayabilir. Akdeniz bölgesinin kültür ve inanç turizmi ile ilgili eserleri tanıtılabilir.

Ulusal ve uluslararası seyahat acenteleri ile iletişim kurularak Akdeniz bölgesinin kültür ve inanç turizmi bakımından ne kadar zengin bir bölge olduğu anlatılabilir.

Bu kapsamda, sadece acente çalışanları için ücretsiz geziler bile düzenlenebilir. Herkes elini taşın altına koyarsa başarılı oluruz diye düşünüyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a