banner244

İnternet, insanlığın ürettiği bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma ihtiyacını

gidermek için icat ettiği en önemli iletişim teknolojisidir. İnternet, insanoğlunun şimdiye kadar yapılandırdığı ve özel bir yöneticisi olmayan, demokratik bir sistemdir. Bunun için uygun önlemler ve politikalarla internetin toplumda kullanımının sağlıklı bir şekilde yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Bilişim çağı olan 21’inci yüzyılda internet, kentlerimiz için aynı su, elektrik, çöp, kanalizasyon, doğalgaz ve yol gibi bir altyapı hizmetidir ve bu anlayış doğrultusunda yönetilmelidir.

Bizde bir dönem Google demek internet demekti. Ona giremediğimizde internetin olmadığını sorgulardık. Bilgiye ulaşmak, sorgulamak, merak insanoğlunun fıtratında var. Bu nedenle internet ortaya çıktığında sanal aleme birinci göç dalgası Google ile başladı. Birçok insan bu nedenle evine internet aldı. Ardından irc, msn forumlar, ansiklopediler, sözlükler derken son 7-8 yıldır internete damgasını vuran Facebook oldu. Hiçbiri Facebook kadar internet kullanımını tüm dünyada bu derece yaygınlaştıramadı. İnternette adı sanı unutulmuş birçok faydalı içerik üreten site blog, forum, bilim sitesi vs Facebook sayesinde tanındı, bilindi. Sanal alemle yakında uzaktan ilgisi, alakası olmayan insanları internetle tanıştırdı. Markalar poşetlerine, kartvizitlerine, tabelalarına kazıdı Facebook url’lerini. Hal böyle olunca yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim. Sezarın hakkını Mark’a verelim.

Zararları kadar internet ekosistemine katkılarının da olduğunu düşünüyorum. Lakin onlardan önce internette var olan okuma kültürünün geri dönmesi kolay iş değil. Her ne kadar sosyal ağlar kullanıcıya, insanlar sosyal medya kullanımına doymuş olsa da blog çağındaki okuma alışkanlıklarına dönmek zaman alacak. Bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ne kadar zorsa blog çağına dönmek de o kadar zor olacak bizler için. Kim bilir belki de neslimize çocukluktan başlayarak kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsek bu sorun da kendiliğinden çözülebilir.

Sosyal medya en çok da bize zarar verdi. Zaten okumadan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan hazır cevap bir millettik. Şimdiyse durum daha da vahim bir hale geldi. Ali’den aldığımızı Veli’nin profilinde paylaşıyoruz. Ne paylaşımlar yapılmıyor ki bugünlerde en popüler olanı 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi. Yeni sayfalar gruplar aldı başını gidiyor hayırlısı olsun diyelim. Sosyal medyanın Antalya bölümüne de bir sonraki yazımda yer vereceğim kalın sağlıcakla.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a