banner153
banner230
banner203

Altın Nota’da final zamanı

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Türk Sanat Müziği’ne özgün ve nitelikli eserler kazandırarak, yeni bestecilerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 3’üncü Altın Nota Beste Yarışması’nda 420 eser içerisinde finale kalan 10 eser jüri tarafından belirlendi. Her eserin dinlendiği elemede bütün eserler kamera ile kayıt altına alınarak, olası durumlara karşı tedbir alındı. Eserleri dinleyen jüride ise Başkan Ali Şenozan, Şafaknur Yalçın, Turhan Taşan, Göksel Baktagir, Erol Bingöl ve Aydemir Tuncer yer aldı. 420 eserden dereceye giren ilk 10 eserin ödül alacağı yarışma sonunda birinciye 4 bin TL, ikinciye 3 bin 500 TL, üçüncüye 3 bin TL ve 7 esere de mansiyon ödülü olarak 2 biner TL verilecek.

Sanatın da başkenti
Basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik, Proje Koordinatörü eğitimci şair, şiir yorumcusu Şafaknur Yalçın, Kültür Şube Müdürü Okan Yavuz ve jüri üyeleri katıldı. Zeytin Dalı Operasyonu'nda şehit düşen askerlere başsağlığı dileyerek, gazilere acil şifalar dileyen Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in kültüre, sanata, sanatçıya verdiği değerin önemine değinerek, “Turizmin başkenti olan Antalya’yı sanatın da başkenti yapmak adına kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyoruz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda 2016 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz Türk Sanat Musikisine yeni ve nitelikli personel kazandırmak, bestekarlara yeni ürünler kazandırmaya teşvik etmek adına başlatmış olduğumuz ve bu yıl da üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Altın Nota Beste Yarışması’nı Antalya’mıza kazandırmış olmanın haklı gurur ve onurunu yaşıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiği etkinliklerle hep adından söz ettirmektedir. Yarışmaya ilk senesinde 276, ikinci yıl 333 ve bu yıl da 420 eser başvurmuştur. Bu kadar eserin başvurmuş olması yarışmamızın ne kadar doğru yolda ilerlediğini ve şehrimizin marka organizasyonları arasında yer bulduğunun adeta bir ispatıdır. 3’üncü Altın Nota Beste Yarışması’nda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

10 eser belirlendi
Proje Koordinatörü Şafaknur Yalçın, iki kadın bestekarın ilk 10 içerisinde yer aldığını ifade ederek, “Jüri üyelerimizin yaklaşık 7 saat süren değerlendirme çalışmalarında hepsi birbirine yakın değerde ve yine 420 eser arasından ilk 10’a girecek şarkıların tespiti belediyemiz tarafından başından sonuna kadar kamera ile tespit edilmiştir. Böylece her yarışmacı tarafından sosyal medyada yapılacak eleştirilere gerektiğinde cevap verilecek, verilmesi gereken belge ile sabitlenecek hale getirilmiştir. Belki de Türkiye genelinde yapılan beste yarışmalarında bir ilk burada gerçekleşti. Nedeniyse iki kadın bestekarımız ilk 10 içerisinde yer aldı. Yine bu yarışmamızda önceki yarışmalara oranla yeni söz yazarı ve bestekarlarımızı da Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Jüri Başkanı Ali Şenozan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e yarışmanın yapılmasını sağladığı için teşekkür etti. Jüri üyesi Göksel Baktagir, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği beste yarışmasının olumlu olduğunu ve müzik sanatının ileriye gitmesi için yeni eserlere ihtiyaç olduğunu hatırlattı.

İŞTE FİNALE KALAN ESERLER
Hayra yorulan bir düş mü, yoksa gerçek mi yaşanan (Salih Berkmen), Canımın içisin diyorsun bana (Saadet İdrisoğlu), Kelebek ömrü (İsmail Mehmet Özkaya), Gönlümdeki hasretim senmişsin meğer (Ayşe Atlı), Mukaddestir gönül köşküm (Mahmut Oğul), Sen nasılsın? İyi misin? (Aziz Zafer Tekin), Seni sevdim diye kalbim yanar hala ateşlerde (Yener Topaloğlu), Sevinçler yok hüzünler çok (Yener Topaloğlu), Geleceğin her anında (Sami Derintuna) ve Suçlu kim haklı kim sormayacağım (Gökçer Çır). Yarışmanın finali 10 Mart günü AKM Aspendos Salonu’nda yapılacak.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a