banner244

Altın Portakal'da başvuru değişikliği

48. Altın Portakal Film Festivali'ne başvuru koşulları değişti. Yeni yönetmeliğe göre Altın Portakal'a ulusal uzun metraj film yarışması dalında başvuracak filmlerin yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olması gerekiyor.

Festival 8-14 Ekim'de
Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 8 - 14 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival yönetmeliğinde yapılan değişikliğe dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Altın Portakal'a ulusal uzun metraj film yarışması dalında başvuracak filmler için 'yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olma' koşulunun getirildiğini bildirdi. Ulusal uzun metraj film yarışmasının ilgili bölümü geçen yılki yönetmelikte 'başka bir ulusal yarışmada 'en iyi film' dalında ödül almamış olma' şeklindeydi.

Akaydın'ın sözleri
Başkan Mustafa Akaydın, yönetmelikte yapılan değişikliğin gerekçesini şu şekilde açıkladı: 'Altın Portakal'da yarışmaya katılacak uzun metraj filmlerle ilgili 'ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış olma' koşulu geçmiş yılların yönetmeliklerinde zaten vardı. Türk sinemasına damgasına vuran krizin bir sonucu olarak, yıl içinde tek rakamlarla ifade edilen yapımların gerçekleştirildiği düşüşler gözlendi. Yarışma yönetmeliğinde son yıllarda yumuşatmaya gidilmesinin nedeni buydu. Türk sineması, artık her yıl 80 ile 100 arasında filmin yapıldığı bir düzeye ulaşmıştır. İlgili maddede yaptığımız düzenleme, yarışma yönetmeliğimize geri dönüldüğü şeklinde anlaşılmalıdır.'

Maddenin eski ve yeni hali
47. Festivalde yarışacak filmler için yönetmelik maddesinde 'başka bir 'ulusal yarışma'da 'en iyi film' dalında ödül almamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş ve DVD baskıları satışa sunulmamış olmalıdır' ibaresi yer alıyordu.
48. Festival ve sonrası için yapılan düzenlemeyle maddenin bu bölümü şu şekli aldı: 'Yarışmaya başvuracak filmler, yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası hiçbir yarışmaya katılmamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş ve DVD baskıları satışa sunulmamış olmalıdır.'

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a