banner244

'Güldestan' balesi büyüledi

ANTDOB sanatçıları, Arkın Zirek'in sahneye koyduğu, koreografisi Beyhan Murphy'ye ait ''Güldestan'' adlı iki perdelik bale eseriyle sanatseverlerin karşısında oldu. Müziklerini Mercan Dede'nin yaptığı eserde, metinleri Halit Ergenç seslendirdi. Tasavvuf anlayışıyla sarmalanmış modern bir dans gösterisi olan eser, sanatseverleri göçebe bir toplumun köklerinden, günümüz yaşamının içine doğru çeken bir yolculuğa çıkardı. Eserde dekor tasarımı Işın Mumcu'ya, kostüm tasarımı İsmail Dede'ye, ışık tasarımı ise Micheal Odam'a ait. Metinleri Orhan Pamuk'a ait eserde fonda kullanılan fotoğraflar ise usta fotoğrafçı Ara Güler imzası taşıyor.

Üç haftada hazırlandı-
Eserin yaratıcısı ve koreografı olan Beyhan Murphy, yaptığı açıklamada, altı haftada hazırlanacak eseri, üç hafta gibi kısa bir sürede seyirciyle buluşturduklarını söyledi.
Murphy, ANTOB'un her ne kadar geçmişinde modern bale eserleri oynamışsa da bir süredir klasik ağırlıklı çalıştığını söyleyerek, ''Bırakın modern baleyi, modern dans bile bazı arkadaşlar için yeni. Olmayacak bir şeyi başardılar ve üç haftada bu eseri sanatseverler ile buluşturacak hale getirdiler'' dedi. Murphy, dansın büyülü dünyasıyla, toplumun kültürel ve sosyal köklerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren eseri, 24 kişilik sanatçı kadrosuyla sahnelediklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a