banner153
banner192
banner203

Resim devlerinin  sergisi AKS’de

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kente armağanı olan Antalya Kültür Sanat’ın yeni sergisi; “Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası” başladı


Antalya Kültür Sanat’ta açılan sergide konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya tarihinin en önemli resim sergilerinden, en önemli sanat olaylarından birisinin başladığına dikkat çekerek, “Türk resim tarihinin ünlü isimlerinin eserleri ilk kez Antalyalı sanatseverlerle buluşuyor. Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim,

Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran, Hakkı Anlı’nın toplam 54 eserini sergiliyoruz.

Bu isimlerin her biri başlı başına bir dev, dolayısıyla bu sergi Türk resminin devlerinin sergisidir” dedi.


Bir döneme ışık tutuyor

Bu sergisinin özellikle Cumhuriyet dönemi resim tarihinin önemli bir dönemine ışık tuttuğunu aktaran Davut Çetin, “Türk resim sanatı Osmanlı devleti döneminden itibaren devlet tarafından desteklenerek bugünlere gelmiştir. 1870'lerde Sanayi Nefise Mektebi öğrencileri yurtdışına gönderilmiş ve orada resim öğrenimi almışlardır. Cumhuriyetin ilk döneminde yine genç yetenekli ressamlar gönderilmiştir, bu ressamlar ülkeye döndüklerinde Anadolu'nun her köşesinde görevler almışlardır, halkevlerinde sanatı geliştiren çalışmalar yapmışlardır.

Bu sergi daha çok 1950'li yılların ve sonrasının büyük ressamlarının sergisidir. Bununla birlikte o tarihi birikimin de önemli bir yansımasıdır. Böyle bir serginin Antalya'ya gelmesine katkı yapmış olduğumuz için gerçekten çok mutluyum. Bu sergi Antalya Kültür Sanat’ın ve Odamızın tarihinde onurlu bir sayfa olarak yer alacaktır” diye konuştu.


Emeği geçenlere teşekkür

Sergi vesilesiyle Suna ve İnan Kıraç nezdinde tüm Pera ailesine teşekkür eden Davut Çetin şunları söyledi: “Kendileri Antalya Kültür Sanat fikrinin ortaya çıktığı ilk günden bu güne hep yanımızdalar. Küratörümüz Haldun Dostoğlu'na emekleri ve Antalya'ya katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca özel koleksiyonlarının AKS’de sergilenmesine izin veren Galeri Nev’e, Sayın Kemal Servi’ye, Sayın Tamer Alkan’a, Sayın Öner Kocabeyoğlu’na, Ceyda-Ünal Göğüş ailesine, Sayın Mustafa Taviloğlu’na, Banu-Oktay Kırış ailesine, Sayın Cüneyt Genç’e de çok teşekkür ediyorum”

İki yılda ziyaretçi rekoru

İki yılı aşkın sürede AKS sergilerinin 40 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Başkan Çetin konuşmasını şöyle tamamladı: “2015 yılında ziyaretçi sayımız 11 binlerden, 2016'da 18 bine çıkmıştır. Bu sergiyle birlikte büyük bir sayıya ulaşacağımıza inanıyorum. Çünkü bu sergi aynı zamanda büyük bir eğitim fırsatıdır, Türk resim tarihini anlama fırsatıdır. Bu nedenle bütün Antalya halkına, özellikle ailelere ve öğretmenlerimize seslenmek istiyorum. Bu büyük fırsattan herkes yararlanmalıdır, çünkü gerçekten Antalya'da böyle bir sergi kaçırılmaz bir fırsat ve şanstır. Basınımızın da bugüne kadar olduğu gibi sergilerimizin duyuru sürecinde bizlere destek vereceğine inanıyorum.” Çetin’in konuşmasından sonra Küratör Haldun Dostoğlu, sergi hakkında bilgilendirme yaptı. Hep birlikte sergi gezildi. 4 Mart’a kadar açık kalacak olan sergi, Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00, Perşembe günleri ise, 11.00- 21.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20