banner153
banner192
banner203

‘Yüreğimize Sığınanlar’
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla açılan ‘Yüreğimize Sığınanlar’ adlı sergi büyük ilgi görüyor
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan ve Türkiye’nin 80 yıllık bir zaman diliminde ağırladığı mültecilerin fotoğraflarıyla oluşturulan ‘Yüreğimize Sığınanlar’ sergisi yoğun ilgi gördü. BYEGM Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son olarak Etimesgut Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ziyaret ettiği sergide, Nazi Almanya’sından kaçarak Türkiye’ye sığınan sanat ve bilim insanlarından; bugün ülkemizde ağırladığımız Suriyeli mültecilere, Türkiye’nin insani yardım konusunda neden dünya lideri olduğunu gözler önüne seren fotoğraflar yeralıyor.
Misafirperverlik geleneği
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, öğrencilere yaptığı konuşmada Türkiye'nin zor durumda olan, yardıma ihtiyaç duyan kim varsa ırk, din ayırt etmeden yanlarında olduğunu vurgulayarak, “Osmanlı döneminde pek çok gelenekle ortaya çıkan misafirperverliğimiz günümüzde de sürüyor” dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişte olduğu gibi bugün de mazlum ve mağdurlara kollarını açtığını belirten Akarca, Türk milletinin alicenap, büyük yürekli, herkese yardım etmeyi seven bir toplum olduğunu söyledi. “Yüreğimize Sığınanlar” sergisinde yer alan fotoğrafların hikayelerine de değinen Akarca; öğrencilere “Yüce bir milletin fertleri olduğunuzu unutmayın, bu görmüş olduğunuz fotoğraflar bizim milli duygularımızla yaptığımız yardımların örnekleridir” diye konuştu. Suriye'de ki iç savaştan kaçan 3 milyon 250 bin civarında insanın Türkiye'ye sığındığını belirten Akarca, konuşmasının ardından sergiyi büyük bir merakla gezen öğrencilerin sorularını da yanıtladı. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20