banner244

Öz eleştiri yaptığımda farkediyorum yazılarım eleştirel bir dil ile oluyor ama herkesin bir iletişim tekniği vardır ya benimki de böyle bir durum sanıyorum. Umuyorum ki karşılıklı birbirimize iyi geliyoruzdur.

Gelelim konumuza, bugün lazımcılık felsefesi ile ilişki kuranlardan konuşalım istedim. Nedir bu lazımcılık felsefesi; -tabi böyle bir felsefe yok ben uydurdum- sadece bireysel çıkarlarını gözeten, kimseye kendiliğinden sebepsiz yere destekte bulunmayan, dinlememeksizin konuşan, konuşmak için kendi sırasını sabırsızca bekleyen ve tavuk vermeden kaz almak isteyen, hassasiyetleri hiçbir şekilde düşünmeyen bir felsefe bu.

Herkes kendi kendine kaldığında nasıl istiyorsa öyle olsun diyebilirsiniz ama yakınlarınızda bu tip davranışları olan tanıdıklarınız var ise, bu sizi direkt etkileyecek bir durum bilginiz olsun. Çünkü bu insan sizi özel gününüzde arayıp tebrik etmez. Etmeyebilir beklentimiz yok diyelim. Bu insan siz onu arayıp bir şey anlatmak istediğinizde hemen dert yarışına girip kendi ile ilgili olayları anlatmak ister. Yine bu insan sizinle iletişime geçtiğinde kendini baz alır. Yani konu asla siz olamazsınız. Sizden hep almak ister. Enerji almak ister, yapabileceklerinizi almak ister, çevrenizden almak ister, sakinliğinizden almak ister. İster de ister.

Sizi hiç aramayan biri için bu durumu yine kabullenmek zor değil ancak sizi düzenli olarak arayıp, örneklerimiz gibi hep kendi ile ilgili konuları konuşuyor ve siz kendinizi bir dert dinleyici olarak görmeye başlıyor iseniz orda uzaklaşmanız gereken kişiyi buldunuz demektir.

Bu davranış ‘ben’ olmanın en kötü hali. Ben’i önemsemek demek bencil olmak demek değil. Ben’i önemsemek kendi haklarımızı gözeterek, sınırlarımızı koruyarak ilişkiler kurmak demek. Daha basit örnekle yapmak istemediğiniz birşeyi karşınızdaki çok ısrar ettiği halde yapmamak gibi. Bencil olan ben devamlı suretle kendi isteklerini yaptırmaya çalışan empatiden uzak bir insan profili.

Maalesef ki ikisini çok karıştırıyoruz. Bizim uzak durmamız gereken lazımcılık yapan, bencil olan kişiler. Kimsenin kimseye karşı böyle bir sorumluluğu yok, olmamalı da. Hep alandan uzaklaşın. Bir dengesi olmalı. Karşılıklı yapmaktan bahsetmiyorum ama niyet önemli. Siz bu niyeti anlayacak kadar akıllı olabilirsiniz ama merhametiniz çoksa bu durumu fırsata çevirirler. İzin vermeyin uzaklaşın, bu sizin en doğal hakkınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a