banner244

Gerçek olaylar üzerinden çıkarımlar yapmayı ve sizlerle paylaşmayı çok seviyorum biliyorsunuz. Bugün sizlerle kadınların hemcinslerine uyguladıkları şiddet üzerinden olaylar anlatacağım.

Biliyorsunuz kadın olmanın savaşını verdiğimiz, eşitlik ararken bile kadın olmanın değerini düşürdüğümüz dönemlerden geçiyoruz uzun bir süredir.  Bu psikolojide olmak bile yeterince büyük bir yük iken bir de kadınların kadınlara uyguladığı ciddi şiddet türleri mevcut. Psikolojik şiddetten tutun da fiziksel şiddete kadar geniş bir yelpaze var. Koşullar ve içinde bulunduğumuz çevre bu yelpazenin hangi parçasında yer aldığınızı değiştiriyor. 

Ekonomik ve sosyokültürel anlamda daha sınırlı gelişmişliği olan bölgelerde fiziksel şiddet haberlerini daha fazla duyarken,  eğitim seviyesi yüksek insanlar arasında psikolojik şiddet ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. 

Bir yarış var çünkü eğitim ve ekonomik anlamda güçlü insanlar arasında. Hep daha iyi olma isteği, hep önde olma arzusu. Bu hırslardan kadınlar da fazlaca nasipleniyor. Kadının başka bir kadından daha güzel hissetme, daha yüksek başarı elde etme çabası çeşitli olaylara, psikolojik şiddete sebebiyet veriyor. Şimdi detaylı konuşalım istiyorum bunları;

Bir toplantıda karşılaşan kadınların konuşmalarına kulak misafiri olduğumda “Sen kendine ne yaptın, güzelleşmişsin!” Şimdi bu olumlu görünen ancak şiddet içeren bir cümle. Sen aslında çirkinsin ama bir şeyler yaptırıyor güzelleşiyor olmalısın demenin başka hali.

Bir kadının, diğer kadından güzel olduğunu ispatlama amaçlı, karşı tarafın kocasına asılma hareketleri de bu şiddetin bir parçası. Aleni şekilde senden daha iyiyim demeye çalışan cüretkar, basit hareketler. 

“Çok güzelsin çok iyisin ama iyi bir anne değilsin” Kim kimin anneliğini sorgulayacak kadar mükemmel bu dünyada? Bu nasıl bir eleştiri!  “Ben sana yardımcı olurum istersen.”

Bu üç örnekte de psikolojik şiddet var.  Ve bu tamamen kadının kadına yaptığı bir hareket.  Aslında konu kadın olmak ile ilgili. Kadın olmakla, anne olmak ile ilgili travmatik geçmişleri var bu insanların. Ya annelerine karşı duydukları öfke, ya babalarına duydukları öfkeye karşı geliştirilen mükemmel kadın olma arzusu gibi birçok sebebi olabilir. Ancak bilin ki konu tamamen kadın olmak ile ilgili. Sizinle uzaktan yakından ilgisi yok. 

Böyle davranışlar sergileyen insanlar keşke destek alsalar ve kadının kadına şiddeti bitse. Bu sebeple siz bilinçlenin ve sınırlarınızı koruyun, kendinize güvenin.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a