banner244

"Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlarına nasıl davrandığıyla anlaşılabilir." Mahatma Gandhi

Gandhi ne güzel bir tespitte bulunmuş. Bir toplum düşünün ki, insanlar, kuşlar, ağaçlar, hayvanlar iç içe ve huzur içinde. Böyle toplumlar huzur toplumudur.

Toplumun hayvanlara davranış tarzı milletin büyüklüğünün ölçüsüdür. Bugün güzel ülkemizde maalesef hayvanlara gerekli önem verildiğini söylemek mümkün gözükmemektedir.

Günlük hayatımızda birisini aşağılamak için o kişiye "hayvan" denilmektedir. Halbuki hayvanın aşağılama aracı olmaması gerekir. Kültür yapımızın bozukluğu hemen kendini göstermektedir. 

Ülkemizde hayvan sevgisi çoğunlukla medeni bir toplum inşasında oynadığı önemli rol ışığında değerlendirilir. “Hayvanları sevmeyen insanları da sevmez.

Ülkemizde medya aracığıyla hayvanlara yapılan işkenceleri gördükçe insanlığımdan utanıyorum. Halen hayvanlara ilişkin bir yasanın çıkartılmamış olması da düşündürücü.

Hayvanlarla birlikte yaşamayı, havyana saygı duymayı, sevmeyi ne zaman hayata geçireceğiz bunu o kadar çok merak ediyorum ki.

Bir gün bunu başaracağımızı ve medeni ülkeler seviyesinde hayvan haklarının ele alınacağını, toplumun tüm katmanlarıyla olaya sahip çıkacağını umuyor ve bekliyorum.

O günleri görmek ümidiyle..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a