banner244

Çok dikkatli bir insan olmamakla birlikte, alanımla ilgili bir durum varsa hemen radarlarım devreye giriyor. Gerçi konu insan olunca her durum alan oluyor ya o da gerçek.

İnceliyorum istemsizce çocukların davranışlarını, değerlendiriyorum insanların bakış açısını bu da mesleki deformasyon. Yapmamak lazım.

Konu biz değilsek ve ucu bize dokunmuyor ise bizden başka herkesi kötü görüyoruz ya hani, başka evlilikleri başka ilişkileri başka anne babayı hep eleştirir hale geliyoruz. Yoğurdum ekşi diyen yok. Çok acımasız bir durum bu.

Oysaki biz kendimizden de yola çıkarak insanların değiştiğini ve haliyle ihtiyaçlarının da değişebiliyor olmasını normal bulmalıyız. Bu durum herkeste aynı olmayabilir. Aynı oranda değişiklik göstermeyebilir herkes ama yine de değişime uğruyor hatta uğramıyor olmak garip.

Kendini keşfetmek ve güvende hissetmekten açıyorum detayı. Bir ailenin başka bir aileyi boşanma sebebi için yargıladığını duydu bu kulaklar. Dedikodu şeklinde değil üstelik acınası şekilde.  Bilmem ne sebepten boşanma olur muymuş! Olur kardeşim her şeyden boşanma sebebi olur. O ilişkinin neresindesin ki bunun kararını değerlendirme hakkı görüyorsun.  Hiç birimiz bir başkasının hayatını birebir hissederek yaşamıyoruz ki onların adına yargılarda bulunalım. Aynı evin içinde beraber yaşayan iki aile bile olsa söz konusu hissi biz taşıyamayız. En çok yanılgıyı burada taşıyoruz zaten. Başkalarının duyguları ve yaşadıkları üstünden yorumlama yaparak.

Kendini sonradan keşfetmiş ve o güne kadar duygusal ihtiyaçları karşılanmamış bir adam neden daha çok sevileceği saygı göreceği birini hayatında istemesin ki? Kim mutsuz olmak için yaşıyor bu dünyayı!

Bu noktada insanların sorguladığı şey eskiden öyle değildi düşünce kalıbı. Atlanan nokta ise bu adamın duygusal ihtiyaçlarının karşılanmadığının farkına varması. Hiç sevilmemiş bir adam bunu hayatına giren ilk kadınla deneyimlemiş ve alamadığı sevginin normal olduğunu düşünmüş olabilir. Ve bu üzücü süreç onu düşünmeye destek almaya belki ihanet etmeye sürüklemiş olabilir. Ya da kendini keşfetmeye. Kendini keşfeden benlik algısını besleyen insan zaten mutlu olmadığı yerde kalmıyor. Adı da durduk yere boşandı, şımardı oluyor. Dışardan birinin bunu anlaması zor olabilir. Ama yorum yapmak eleştirmek özellikle negatif eleştirmek, sadece benim malım en kalitesi demek gibi bir durum. Ne alıcıyı ne satıcıyı suçlamayalım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a