banner244

Bugün sizinle şöyle eski zamanlara bir yolculuk yapacağız.

Taaa milattan önceye.

"Attalos Yurdu" anlamına gelen Antalya’nın kuruluş yılı olan milattan önceki 133 yılına kadar uzanacağız. 

Tarih kaynakları gösteriyor ki Antalya diye bir şehir yokken bugün Konyaaltı ilçemiz sınırları içerisinde kalan antik Olbia kenti vardı.

Likya uygarlığının bir kentidir Olbia.

Bu Olbia halkının bir kısmı daha sonra Attalos ile birlikte Antalya’yı kurmuşlar.

Antalya kurulmadan önce Olbia aslında bir liman kentiymiş. İlk duyduğumda çok şaşırdım. Bundan tam 2 bin yıldan daha fazla süre önce Konyaaltı’nda bir liman varmış.

İyi de Konyaaltı’nda zaten günümüzde de bir liman var diyenleriniz olacaktır. Haklılar. Ancak 2 bin yıldan daha fazla önceki liman bizim bildiğimiz serbest bölgede yer alan limanla aynı yerde değil.

Şimdiki Konyaaltı koruluğunun yanında Deliktaş isimli bir yer vardır.

1960 yıllarının başlarında yapılan bazı araştırmalarda saptanan rıhtım blokları, Deliktaş’ın batısından denizin içeri girdiğini ve gemilerin sığındıklarını ortaya koymaktadır.

Yani bundan 2 bin yıldan daha fazla süre önce Konyaaltı Koruluğundan deniz içeri giriyormuş. Bu açıklık zamanla denizden gelen kumlar ve Arapsuyu’nun alüvyonları ile dolmuş ve kullanılamaz hale gelmiş.

Tıpkı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in çılgın projesi olan Boğaçay Projesi’nde olduğu gibi bir zamanlar burada zaten deniz içeri giriyormuş.

Konyaaltı sahiline yeni bir pırlanta gerdanlık takmak hem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e nasip olacağı gibi hem de Olbialıların 2 bin yıldan daha fazla yıl önceki limanını modernize ederek Antalyalıların hizmetine sunmak O’na nasip olacaktır.

2 bin yıldan daha fazla süre limansız kalan Olbia, Menderes Türel sayesinde hem yeniden limanına kavuşmuş olacak, hem de yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel bu çılgın projeyi gündeme getirdiğinde kimileri “Türel hayal görüyor, bu proje yapılamaz” diyordu.

Menderes Türel’e hayal görüyor diyenler, şimdi gidip Boğaçay’daki çalışmalara bir baksın.

Hayal mi, gerçek mi?

Sizin hayal bile edemediklerinizi gerçekleştiren kişinin adıdır Menderes Mehmet Tevfik Türel.

2 bin yıldan daha fazla bir süre sonra bir Menderes Türel çıkar, Boğaçayı’na bir liman yapıverir.

Siz de alık alık bakakalırsınız.

Bunu da hazmedemezseniz ikinci madensuyunu ısmarlayabilirim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Helal olsun 1 yıl önce

Antalya miza bogacay projesi gibi kanal projesi kazandıran turele herkesin tesekur etmesi lazım burayı dünyanın turizm çekim merkezi yaptığı için milliyonlarca insan burada turist eglenecek burada yaşayan esnaf insanlar zenginlesecek çalışacak helal olsun geç kalindi ama turele nasip oldu bogacay projesi

banner20

a