banner244
banner203

2’nci RES Akseki’ye

Hidroelektrik (HES) ve Güneş Enerjisi Santrallerinden (GES) elde edilen elektrik enerjisi ile ihtiyacını karşılayan Antalya’da yıl geneli fazla rüzgar alan Akseki’de de Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulabileceği yapılan teknik araştırmalarla tespit edildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) 16 Ağustos tarihinde ön lisans alan Dere Enerji, santralin yapım startını verdi. İşletme faaliyetleri sırasında 10 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Projenin işletme ömrü 49 yıl, maliyeti ise 70 milyon lira.

Antalya ve yurt geneline
Dere Enerji RES projesini hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunu yaptı. Halkın katılım toplantısının 24 Aralık tarihinde yapılması kararlaştırıldı. D1 Rüzgar Enerji Santrali (RES) 10 adet türbiden toplam kurulu gücü 10 MWm/10 MWe olacak. Bu kurulu güç ile yılda toplam 35 milyon kWh elektrik üretimi planlanıyor. Üretilecek enerji başta Antalya olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak.

Rüzgar enerjisinin avantajları
Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında en gelişmiş ve ticari açıdan en elverişli enerji türleri arasında yer alıyor. Rüzgar enerjisinin avantajları ise şöyle biliniyor; Rüzgar yerli, sürekli, temiz, çevreyi kirletmeyen ve doğrudan kullanılabilirliği nedeniyle, yakıt-hammadde maliyeti olmayan yenilenebilir bir enerji olarak, fosilyakıt tüketimini azaltmaktadır. Rüzgar türbinlerinin çevreye olan en önemli katkısı, fosil yakıtların yanması sonucu oluşan zararlı gazları oluşturmayarak, sera etkisi ve asit yağmurlarına neden olmamasıdır. Türbinlerin ortalama 20-30 yıl süreyle kullanılabilmesi kuruluş, işletme ve bakım maliyetlerinin uzun bir zamana yayılması açısından avantaj sağlamaktadır. Rüzgâr türbinlerinin üretime geçmesi, inşaatının başlamasından itibaren 4-5 ay gibi kısa bir süre gerektirirken bu zaman gecikmesi, nükleerde ortalama 7 yıl, doğalgazda 1-1,5 yıl, hidrolikte ise 2-10 yıl olabilmektedir. Ülkemiz bugün tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 4,4’ünü rüzgar santrallerinden karşılamaktadır.

Umut ÖZEN

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a