banner244
banner203

‘3 gün savaşı’ başlıyor

İhaleleri sırasında adeta meydan muhaberelerinin yaşandığı Ermenek taşınmaz satışlarının en son yapılan yedinci turu 11 Aralık 2017 günü gerçekleştirilmişti. Ticari alanlar ve sit alanların satışa çıktığı ihalede bazı vatandaşlar duruma tepki göstererek, güvenlik amacıyla bulunan demir bariyerleri polis ve güvenlik güçlerinin üzerine atmıştı. Bir kısım vatandaş demir bariyerleri aşarak polislere tepki verirken, olayların büyümesiyle polis ihaleye girenlere, girenleri engelleyen ihale katılımcılarına biber gazı sıkarak müdahale etmiş, ihale katılımcıları arasında saç saça baş başa kavgalar çıkmıştı. Hakkında birçok ilginç iddiaların ortaya atıldığı ihalelerin her aşamasında olaylar yaşanmış, bunların bir kısmı da adliyeye yansımıştı.

Yine arbede olabilir

Antalya Muratpaşa Belediyesi, Ermenek Mahallesi’ndeki arsalarının satış ihalesini yapıyor. Belediye yönetimi, Antalya’nın Ermenek Mahallesi’nde üzerinde işgalcilerin olduğu bazı evleri, arsaları, arazi ve parselleri çeşitli turlar halinde; her turda çok sayıda ihale olacak şekilde açık teklif usulüyle bu defa sekizinci kez satışa çıkarıyor. İhalelerin neredeyse her turunda evlerde oturan işgalci katılımcılar ile herkese açık ihaleye dışarıdan giren katılımcılar arasında polise ve savcılığa yansıyan arbedeler yaşanıyor. Ermenek Mahallesi’ndeki arsa, arazi ve ev satış ihaleleriyle ilgili sekizinci tur ihaleler 9 Nisan 2018 günü saat 09:30’da Demircikara Mahallesi 1423 Sokak No:4’te yer alan Muratpaşa Belediye Değirmenönü Kültür Sanat Merkezi Salonu’nda yapılacak.

139 taşınmaz satışa çıkarılıyor

Mülkiyeti belediyeye ait Ermenek Mahallesinde bulunan 139 adet taşınmaz, ihale şartnamesi esasları doğrultusunda, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45’inci maddesine göre Açık Teklif Usulü ile satılmak üzere ihaleye çıkartılacak. 139 adet parselin tamamının bir günde ihale edilmesinin mümkün olamayacağı düşünüldüğünden, 1-45 sıraya kadar 45 dahil 9 Nisan Pazartesi günü saat 09:30’da, 46 sıradan 90 sıraya kadar 90 dahil 10 Nisan Salı günü saat 09:30’da, 91 sıradan 139 sıraya kadar 139 dahil 11 Nisan Çarşamba günü saat 09:30’da ihale edilmeye başlanacak. Konuyla ilgili ilan; bir yerel gazetede ve ilan.gov.tr internet sitesinde yayımlandı.

Yine mesaiye bağlı kalınmayacak

İhaleler, konutların satış sıra numarasına göre gerçekleştirilecek. Hepsi tamamlanıncaya değin, ihaleler mesai saatleri dışında da devam edecek. Mesai saatine bağlı kalınmayacak. İhaleler, belirtilen adreste Belediye Encümeni huzurunda yapılacak. İhale Şartnamesi, belediyenin Emlak ve İstimlak Müdürlüğünden 150 TL bedel karşılığında temin edilebilecek. 139 adet taşınmazın geçici teminatlarının 6 Nisan 2018 Cuma günü saat 17.00’a kadar belediye veznelerine yatırılması gerekiyor. Açık artırma yöntemiyle yani açık teklif usulü yapılacak ihaleler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin katılımına açık olacak. Arbede de bu yüzden yaşanıyor. Bölge halkı; bir başkasının gelip bu evleri, arazileri satın almasını, ihaleye girmesini istemiyor.

Parselin değeri, yerine göre değişiyor

İlçenin Ermenek Mahallesindeki, sayısı yüzlerce kadar olan bu arsaların üzerinde gecekondu, bahçe, sera, subasman, müştemilat (eklentiler), boş otluk arazi ve az sayıda ticari alan bulunuyor. İşgalci durumdaki Ermenek sakini vatandaş da işgal ettiği Hazine’ye ait bu alanların tapusunu alabilmek için bir yılı aşkın süredir peyderpey düzenlenen bu ihalelere giriyor. Hemen her ihale turunda, ihaleye ülkenin herhangi bir yerinden gelerek giren vatandaş ile kendi oturduğu araziyi, evi satın almak için ihaleye girenler arasında savcılığa da yansıyan arbedeler yaşanıyor. Parsellerin metrekare birim fiyatları, parselin konut ya da ticari alan olmasına, yerinin denize nazır durumdaki birinci derece doğal sit alanı olan falezlere en yakın parseller olmasına göre değişiyor.

İhale anında yaygara

Cinsi konut ve konut+ticari olan mülkiyeti belediyeye ait taşınmazların ‘işgal durumları’ ise gecekondu, bahçe, kısmen gecekondu, müştemilat, sera, subasman, ticarethane, kullanım yolu, gecekondu+ticarethane veya bunların kombinasyonu olarak yer alıyordu. Bu ihalede cinsi ‘konut’ ile ‘konut+ticari’ olan taşınmazların işgal durumları ise ilandaki verilere göre subasman işgalli, müştemilat işgalli, kullanım yolu işgalli veya ‘boş’ olarak geçiyor. Parsellerin ve üzerindeki taşınmazların satışı için 2015 yılında meclis kararı alınmıştı. Bugüne değin bazı taşınmazların meclis kararında yer alan işgal durumu ve cinsinin, ihale satış ilanından farklı olduğu ve birbirini tutmadığı öne sürülüyordu. Ermenek Mahallesindeki işgalci gecekonducular; ihaleler herkese açık olmasına rağmen “Yıllardır oturduğumuz evlerimizi başkaları satın almaya çalışıyorlar, yerimizden yurdumuzdan olacağız” diyerek boş araziler için dahi ihale anında yaygara koparmıştı.

14 ev alanlar

Mahallede ikamet etmeyen bazı ihale katılımcıları; ihale anında saldırılara uğramış, bazı ihaleler iptal edilmiş, ihalelere girişlerinin engellendikleri ve saldırıya uğradıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurularında bulunmuştu. Arbedelerin yaşandığı ihalelerde akraba olup olmadıkları bilinmemekle birlikte dikkat çekici bir şekilde örneğin aynı soyadıyla 14 ev alanlar bile vardı. Belediye tarafından ‘Müstakil ev satışı yapılıyor’ denmiş ancak ticari alanlar, ticarethaneler ve sit alanları da satışa çıkarılmıştı. Öte yandan 1999 yılında bölge sit alanı ilan edildikten sonra yapılan tüm evlerin yıkılması gerekiyor; ayrıca yapan, yaptıran, göz yuman, elektrik-su bağlayan kişi ya da kişiler hakkında ceza davası açılması gerekiyor.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a