banner153
banner230
banner203

3 noktaya dikkat!

Antalya’da uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede emniyetin başarılı operasyonlara imza attığını açıklayan Doktor Uzkut, acilen kapalı oda, rehabilitasyon merkezleri ve sentetik uyuşturucuyu tespit eden laboratuvar kurulması gerektiğini belirtti

Antalya Kent Konseyi Sağlık Divanı Başkan Yardımcısı Doktor Mehmet Ozan Uzkut,​ İl Emniyet Müdürlüğü’nün yoğun çabaları sonucu uyuşturucu ile mücadele sonucunda eroin ve kokain satışı ile kullanımında düşüşler yaşandığını açıkladı. Uzkut, “Antalya’da özellikle Zeytinköy denen bölgede uyuşturucu satışı azaldı. Yoğun baskınlar, çalışmalar ve Antalya polisinin başarılı operasyonları sonucu artık Zeytinköy eskisi gibi değil. Daha temiz bir yer haline geldi. Emniyetin narkotik dedektifleri Antalya’da çok sıkı ve dikkatli çalışıyor. Polisiye tedbirler dışında uyuşturucuyla mücadele için devletin birimleri çok sıkı bir şekilde koordine olmalı, uyuşturucu ve madde bağımlısı olan kişilerin tedavisi için kapalı oda, 18 yaş altı ve üstü için ayrı ayrı rehabilitasyon merkezleri inşa edilmelidir. Ayrıca ilimizde kesinlikle sentetik uyuşturucunun tespit edilmesini sağlayan bir laboratuvar acilen kurulmalıdır” dedi.

Sentetik tehlike

Uyuşturucu ve madde bağımlılarının sentetik uyuşturuculara yönlenmeye başladığını anlatan Uzkut, “Bu sentetik uyuşturucuların yayılmasının en büyük sebebi, kişide kullanımının hemen tespit edilememesi ve ucuz oluşu. Bu tip ürünler nane ve benzeri otlara bandırıldığı için anlaşılmıyor. Sentetik narkotikler sıvı ve sprey şeklinde kullanılabiliyor. Yani bu sentetik uyuşturucular nane gibi herhangi bir bitkinin üzerine sıkılıyor. Şahsın üzerinde o bitki bulunsa bile uyuşturucu olduğu hemen anlaşılamıyor. Birçok nargile evlerinde bunun kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca örneğin sigaranın içine sıkılıyor. Ülkemizde sentetik uyuşturucu kullanımının tespitiyle ilgili çok ciddi bir sıkıntı var. Sentetik uyuşturucu tespiti sadece Ankara’daki bir laboratuvarda yapılabiliyor. Özellikle bonzai gibi sentetik uyuşturucuların kullanan kişide hemen saptanamaması nedeniyle trafikte de sıkıntılar yaşanıyor. Sürücülerde anında alkol, eroin, kokain ve esrar tespiti yapılabiliyor. Ama bonzai benzeri sentetik uyuşturucuların tespiti hemen yapılamıyor. Böylece sentetik uyuşturucu kullanan sürücüler trafik terörü yaratıyor. Maalesef emniyetimiz bunlarla ilgili olarak, ancak yaşanan bir kaza sonrası işlem yapabiliyor. Önleyici bir davranışta bulunamıyor” diye konuştu.

Emniyet’in çalışmaları başarılı

“Bir kişi sentetik uyuşturucu kullanıp kaza yaparsa emniyet kazadan sonra uyuşturucu kullanımını araştırıyor ve böyle bir durumda sentetik uyuşturucu kullanımının varlığı ortaya çıkıyor. Bu sentetik uyuşturucu türlerin kullanımının tespiti sadece Ankara’da bir merkezde yapılabiliyor. Ucuz ve kullanımının zor tespit edilmesi, bu tür uyuşturucuları cazip hale getiriyor” diyen Antalya Kent Konseyi Sağlık Divanı Başkan Yardımcısı Doktor Mehmet Ozan Uzkut, “Antalya Emniyet Müdürlüğümüz konuyla ilgili elinden gelen çabayı ve çalışmayı gösteriyor. Narkotik dedektifleri kentimizde çok başarılı operasyonlara imza atıyor. Bunları biz de basından takip ediyoruz. Ancak polisiye tedbir ve çalışmalar dışında kapalı oda, rehabilitasyon (iyileştirme) merkezleri ve kentte bir sentetik uyuşturucu tespit laboratuvarı olmalı” dedi.

Laboratuar kurulmalı

Uzkut, Antalya’da uyuşturucu ile mücadele için olmazsa olmaz bazı noktalara dikkat çekti; “Antalya’ya en kısa zamanda, bu sentetik uyuşturucuları saptayan laboratuvar kurulması gerekiyor. Çünkü bu uyuşturucuların testleri sadece Ankara’daki bir merkezde yapılabiliyor. Sonuçlar da Ankara’dan 15 günde geliyor. Laboratuvar burada olsa anında sentetik uyuşturucu tespiti yapılabilir. Ayrıca hastane tedavisi sonrasında uygulanacak rehabilitasyon için merkezler kurulması gerekiyor. Bu rehabilitasyon merkezlerinin 18 yaş altı ve üstü olacak şekilde iki türlü hizmet verecek şekilde inşa edilmesi gerekiyor. Ayrıca Antalya’daki yataklı bağımlı hastanelerinin, kapalı odası olan hastaneye dönüştürülmesi gerekiyor. Burada kapalı oda olmadığı için ağır derecede uyuşturucu kullananlar Manisa ya da Bakırköy’e gönderilmek zorunda kalınıyor.”

3 merkezimiz var

Şu anda Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki 22 yataklı eski ismiyle AMATEM yeni ismiyle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi̇ Hastanesi̇ Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AMBAUM), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı olan 30 yataklı Aşır Aksu Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi, (Antalya’nın ilk ve tek, Türkiye’nin üçüncü açılan kurumu olan) Özel Lara Anadolu Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) olarak 3 kurum uyuşturucu ve madde bağımlılarına hizmet veriyor.

Uyuşturucu ihbar hattı

Öte yandan Antalya Emniyet Müdürlüğü, Ağustos 2017’de uyuşturucu ile daha etkin mücadele vermek amacıyla ‘Alo Narko İhbar Hattı’nı kurdu. İhbarda bulunmak isteyen vatandaşlar whatsapp’tan resim, video ve ses gönderebiliyor. Antalya Emniyeti açıklamasında; uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan şahıs ve grupların deşifre edilmesi, daha seri bir şekilde suç ve suçluya ulaşabilmek amacıyla oluşturulan (0 552 155 07 07) numaralı “Alo Narko İhbar Hattı”nı vatandaşların aramasını, ayrıca whatsapp ve benzeri uygulamalardan resim, ses ve video da gönderebilmelerinin mümkün olabileceğini bildiriyor. İhbar hattına gelen tüm ihbarların değerlendirileceğini belirten emniyet, ihbarcının kimliğinin ise kesinlikle gizli tutulacağını belirtiyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a