banner244

3 yılda 3 kat arttı

Aksu Üretici Birliği Başkanı Şahin, “Sebze üreticisinin tarım girdisi arttı. Totalde Dolar kurundaki yükselişten dolayı sorunlar var. Dolar ile alımlarda tarım girdilerinin tamamında 7.5 lira kurundan alışveriş yapıyoruz. Tarım girdileri denetlenmeli” dedi

Aksu Üretici Birliği Başkanı Şahin, üreticinin sırtında kambur haline gelen Dolar kurunu anlattı. Dolar kurunun düşmesine rağmen üreticinin tarım girdilerindeki kur rakamının 7 buçuk lira olduğuna değinerek, “Totalde Dolar kurundaki yükselişten dolayı sorunlar var. Dolar ile alımlarda, tarım girdilerinin tamamında 7 buçuk lira kurundan alışveriş yapıyoruz. Tarımsal girdilerimiz olan ilaçtı, gübreydi, tohumdu derken bunların hepsinde bu kur politikası üzerinden alışveriş sağlıyoruz.  Tarım girdileri denetlenmeli. Kur düştü ancak halen 7 buçuk lira Dolar kurundan ürün alınıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı’na seslendi

2019 Nisan ayının ortalarında ürün rekoltesinin düşeceğini, fiyatların yüzde 20-30 gibi artacağını ve bu artışın bahar ürünlerinin çıkmasıyla birlikte 23 Nisan sonrası düşeceğini anlatan Turan Şahin Cumhurbaşkanına da seslendi. “Cumhurbaşkanımızdan fide desteği beklentimiz devam ediyor. 5 yıldır bu talebimiz sürüyor. Üretimin artması için fide desteği şart” dedi. Üretimin düştüğünü ve ürün fiyatlarının arttığını belirten Şahin, “Bunun yüzde 50 sebebi tarım girdilerindeki yüzde 300 artıştır” diye konuştu

Tarım girdisi 3 kat arttı

Domates dalında verimin düştüğünü belirten Şahin, “Üretici ucuz gübre ve ucuz tohuma yöneldi. Daha uygun diye deneme tohumlarına yöneldi. 2016 Ocak ayından 2019 Ocak ayına kadar 3 yıl içerisinde tarım girdileri yüzde 300 arttı. Dolar kurunun artışından dolayı üretici tarafından kaliteli gübre kullanılamıyor. Daha ekonomik olduğu için yazın kullanılması gereken gübreler bu nedenle kışın da kullanılıyor. Ucuz ürünler kışlık üretim için dayanıklı değil. Havaların da soğuk gitmesiyle beraber bitki bu ilaçlamaları istenen şekilde bünyesine alamadı. Havada son 90 günün 70 gününün kapalı olması nedeniyle verim de düştü” dedi.

Üretici aslında kan ağlıyor

Özellikle domateste verimin düştüğünü anlatan Turan Şahin, 2015’teki yüzde 100 olan verim oranının 2019 yılında yüzde 25’e düştüğünü anlattı. Üreticinin yüzde 70’inin para kazanamadığını çünkü ellerinde ürün olmadığını anlatan Şahin şöyle konuştu: “Dışarıdan bakılınca üretici çok fazla para kazanıyormuş gibi gözüküyor ama aslında öyle değil. Üretici zorda. Kur baskısı altında. 7 buçuk liralık kur ile alışveriş yapılıyor. Verim dörtte bir oranında düştü. Tarım girdileri 3 kat arttı. Fide desteğine ihtiyacımız var. Üreticimiz merdiven altı ürünlere, ucuz gübre ve ucuz tohuma, daha uygun diye deneme tohumlarına yönelmemeli. Üretimin artmasını istiyorsak bunlara çözüm bulunmalı. Üretimin artması için bize fide desteği şart.”

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a