banner244

3’üncü RES Manavgat’a

Hidroelektrik (HES) ve Güneş Enerjisi (GES) santrallerinden elde edilen elektrik enerjisi ile ihtiyacını karşılayan Antalya’da yıl geneli fazla rüzgar alan Manavgat’ta da Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulabileceği, yapılan teknik araştırmalarla tespit edildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) 29 Ağustos tarihinde ön lisans alan Dere Enerji santralin yapım startını verdi. Dere Enerji, geçtiğimiz günlerde Antalya’nın 2’nci RES projesini Akseki’de başlatmıştı. Antalya’nın ilk RES projesi çalışmalarını Enyat Enerji Alanya’da sürdürüyor.

ÇED süreci başladı
Dere Enerji’nin kuracağı ‘D3 Rüzgar Enerji Santrali’Manavgat’ın Yaylaalan ve Sevinçköy mahalleleri, İbradı’nın Ürünlü Mahallesi ile Akseki sınırları içerisinde yer alıyor. RES projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. ÇED süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilecek. ÇED halkın katılımı toplantısı 9 Ocak 2019 tarihinde yapılacak.

Maliyeti 70 milyon TL
D3 Rüzgar Enerji Santrali (RES) 10 adet türbinden toplam kurulu gücü 10 MWm/10 MWe olacak. Bu kurulu güç ile yılda toplam 35 milyon kWh elektrik üretimi planlanıyor. Üretilecek enerji başta Antalya olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak. İşletme faaliyetleri sırasında 10 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Projenin işletme ömrü 49 yıl, maliyeti 70 milyon lira.
Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a