banner153
banner230
banner203

6 saniyede 1 kişi  diyabetten ölüyor

Antalya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (ANTAHED) Ekin Saba, diyabetin kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun üretilememesi veya hücrelerdeki etkinliğinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve artmış kan şekeri düzeyleri ile tespit edilen kronik bir hastalık olduğunu hatırlattı. Saba, “Diyabet; tedavi ve takip edilmediği takdirde, kalp krizi, inme, körlük, böbrek yetmezliği ve diyabetik ayak gibi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Dünya genelinde her 6 saniyede 1 kişi diyabet nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü
Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre ise, 11 yetişkinden 1’inin diyabet olduğunu ifade eden Saba, “Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ülkemizde diyabet görülme sıklığı yüzde 13.2’dir. İnsülinin keşfini gerçekleştiren (1922) ve böylelikle diyabetin tıbbi tedavisine olanak sağlayan Dr. Frederick G. Banting’in doğum günü olan 14 Kasım aynı zamanda Dünya Diyabet Günü ilan edilmiştir. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), Dünya Diyabet Günü’nün bu yıl için belirlenen teması; ‘Kadınlar ve Diyabet’ olup sloganı ‘Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’dır. Bu yılki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir” dedi.

Kadınlar önemli rol oynuyor
Tip 2 diyabet vakalarının yüzde 70’inin sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek önlenebilir olduğunu hatırlatan Ekin Saba, “Kadınlar; anneler olarak, çocuklarının uzun vadeli sağlık durumu üzerinde büyük etkiye sahiptir. Sağlıklı beslenen, egzersiz yaparak kilosuna dikkat eden ve çocuklarına da bu yaşam tarzını benimseten kadınlar, gelecek nesillerin şeker hastalığından korunmasında önemli rol oynarlar. Ayrıca gebelik öncesi ve gebelik dönemi boyunca sağlıklı beslenme, gebelikte ortaya çıkabilen şeker hastalığının erken tanınması da, bebeklerin ileride şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır” şeklinde konuştu.

Esra ALTUNKES


 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a