banner153
banner230
banner203

8 yıldır esen Kasırga’nın sonucu

8 yıl önceki operasyon

Kantar, Parsel, Ahtapot 1-2, Savarona, Telekulak operasyonları, rüşvet ve benzeri onlarca büyük operasyona imza atan dönemin Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan koordinesinde Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, Çöpçüler Kralı lakaplı Abdülaziz Yıldız’ın sahibi olduğu Antalya merkezli temizlik şirketinin girdiği çeşitli kentlerdeki bazı belediye ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla 7 Haziran 2010’da Kasırga-1 isimli operasyon düzenlemişti.

7 kentte birçok ilçe

3 bölüm halinde yapılan Kasırga Operasyonlarının birincisinde Antalya ve ilçeleri başta Muratpaşa olmak üzere, Kepez, Korkuteli, Manavgat, Çolaklı; İzmir ve ilçesi Buca, Ankara ve ilçesi Altındağ, Adana ve ilçesi Çukurova, Bursa, Kütahya, Hatay’da 7 ildeki çeşitli sayıda belediyenin çok sayıda ihalesi mercek altına alınmıştı. Birçok kentte birçok belediyeden onlarca isim gözaltına alınmış, 36 isim ilk parti operasyonda tutuklanmış, 105 isim yargılanmıştı. Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'daki bazı belediyelerin ihalelerine fesat karıştırdığı ileri sürülen çıkar amaçlı suç örgütünün çökertildiği Kasırga-1 Operasyonu 7 Haziran 2010'da eş zamanlı olarak yapılmıştı.

Kasırga-1 suçlamaları

Şüpheliler suç örgütü kurmak, üye olmak, örgüte bilerek-isteyerek yardım etmek, rüşvet alıp vermek, ihalelere fesat ve edimin ifasına fesat, tehdit, bıçakla yaralama, rüşvet vermeye ve almaya aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik suçlarıyla itham ediliyordu. Bir dönem tutuklu yargılanan 36 isim arasında çete liderliğiyle suçlanan A.Aziz Yıldız Temizlik sahibi Abdülaziz Yıldız ile Manavgat Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Sözen ve o dönem MHP’li olan Korkuteli Belediye Başkanı olan Hasan Gökce de yer almıştı. Dönemin Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise rüşvet almak, suç örgütü üyesi olmamakla beraber suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek eylemlerinden tutuksuz yargılanmıştı.

Bir başkana 4 yıl 2 ay

7 Haziran ve ardından 29 Eylül 2010 tarihinde belediyelerin temizlik ihalelerine fesat karıştırıldığı gerekçesiyle başlatılan Kasırga-1 operasyonu dava dosyası ilk başta Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Mahkemenin görevsizlik kararı vermesi üzerine dosya o dönem İzmir'deki Özel Yetkili 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. O tarihlerde, yapılan düzenleme ile Özel Yetkili Mahkemeler 2014 yılında kaldırılınca 'Kasırga-1' dosyası İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınarak yeniden Antalya'ya gönderildi. 105 sanıklı dava Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 4 yıldır devam ederken mahkeme 8 yıl süren 105 sanıklı davayla ilgili kararını 23 Şubat 2018 günü açıkladı. Mahkeme, Antalya Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce'yi 'zincirleme rüşvet' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Manavgat ve Muratpaşa belediye başkanları ise beraat etti.

5 bin lira rüşvet

Belediye başkanlarının 2 yıl üstü hapis cezası almaları durumunda İçişleri Bakanlığı, Yargıtay kararını beklemeden belediye başkanını açığa alabiliyordu. Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce bu kararı beklemeden istifa etti. Bir süre önce MHP’den de istifa eden Gökce, İYİ Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Seçilirse dokunulmazlık zırhına bürünecek. Abdülaziz Yıldız'ın kendi ismiyle kurduğu temizlik şirketinin Ankara, Antalya ve İzmir'de bulunan 7 ayrı belediyeden 200 milyon TL tutarında ihale aldığı, Yıldız'ın şartnameleri önceden alıp üzerinde çalışma yaptığı, başka isimlerle kurduğu şirketler ve ilintili olduğu firmalarla birlikte ihaleye girdiği ileri sürülüyordu. Yıldız'ın ihaleleri kendi şirketlerinin alması karşılığında Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce'ye aylık 5 bin TL rüşvet verdiği iddia edilmişti.

FETÖ suçlaması

Davada Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Kasırga’nın estirildiği 2010’da dönemin Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Cavit Tetik, Muzaffer Türe, birim müdürleri Bestami Özdemir, Cumhur Ünver, Ahmet Gündeşlioğlu, Mehmet Baki Uçar, Tekin Feyyaz Yıldırım ve Şerife Aydeşkin ile Muratpaşa Belediyesi’nin 11 çalışanı da beraat etti. CHP’li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise haksız ve hukuka aykırı diye nitelendirdiği ve bu nedenle 1 yıl 5 ay cezaevinde kalmasına neden olan, FETÖ üyeliği suçundan tutuklanan hakim, savcı ve emniyet mensupları hakkında yargıya başvurmuştu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Şükrü Sözen, terör örgütü FETÖ/PDY üyeliği, vatan hainliği, darbeye teşebbüs gibi suçlamalarla tutuklu olan ve meslekten ihraç edilen hakimler Mustafa Hakan Uğur, Mustafa Kayın, Cemil Uzun, Mehmet Ayan, İsmail Şahin, savcı Murat İnci, o dönemin Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Erikoğlu ile aynı şubedeki emniyet amiri Kemal Gezer hakkında şikayetçi olmuştu. Ayrıca, Sözen’in cezaevinde kalmasına neden olan FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu iddia edilen bu isimlerin tamamı meslekten ihraç edilmiş ve tutuklanmıştı.

Örgüt suçlaması yok

Davada sanıklar birçok suçlamadan beraat etti. Ancak dava cezasız da kalmadı. Sanıklar Murat Aslan, Aydın Aslan, Aziz Eke, Cihan Şimşek, Adil Üstündağ, Şükrü Koca, Dursun Ahmet Yiğit, Tarık Yıldız, Metin Dalyan, Yusuf Yıldız, Naim Şahin, Mustafa Can Deniz ve Mustafa Kemal Açıkalın’ın üzerlerine atılı silahlı örgüt yöneticisi olmak eyleminden; sanıklardan Heysem Eke, Hiyam Yıldız, Hülya Eke, Mustafa Uzun, Mehmet Ali Emirleroğlu, Avşar Türk, Tekin Köse, Mehmet Çelik, Feride Gündüz, Servet Çelik, Kemal Çelik, Ahmet Gencer, Hikmet Balaban, Hasan Atlı, Adalet Topçu, Gülten Yurtlak, Halil Zeybek, Nurettin Akyol, Refik Aydoğan, Ertuğrul Sakallı, Levent Ördek, Tarkan İsmet Göncü, Rahmi Işık, İbrahim Saçı, Ömer Saçu, Ahmet Cengiz Baysal, Özcan Koç ve Süleyman Demir hakkında örgüt üyesi olmak eyleminden suç unsurları oluşmadığından ayrı ayrı beraat kararı verildi.

Evcilmen başkana da beraat

Sanıklardan çoğu belediye bürokratları olan Ahmet Gündeşlioğlu, Mehmet Baki Uçar, Bestami Özdemir, Arif Kuş, Fatih Hami Kara, Şükrü Sözen, Bahri Baş, Semra Gündüz, Ahmet Arı, Hasan Gökce, Haşan Tahsin Mutlu, Mustafa Can, Ali Şen, dönemin CHP’li Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Ercan Tatı, Şerif Kırkağaç, Cumhur Ünver, Tekin Feyyaz Yıldırım, Hüsnü Kaya, Halil Özcan, Hüseyin Demir, Cavit Tetik, Leyla Atasoy, Hatice Yıldırım, Ebru Gül Atilla, Şerife Aydeşkin, Halil Aksoy, Zafer Küçük, Yusuf Tümbül, Fevzi Gökhan Kutlu, Ali Yaşar, Gökalp Yılmaz, Ayşegül Özdemir Doğan, Kıymet Polat, Muzaffer Türe, Saliha Yazır, Serpil Eryiğit, Pervin Şahan, Mustafa Çetin, Metin Şengül, Celal Akıcı, Hüseyin Tiryakioğlu, Mesut Altunç, Erhan Bovyat, Kerem Ateşdağlı, Ümit Gözütok, Yeşim Kongurtay, Serkan Menderes Yıldız, Yurttaş Uçma, Sabri Ünver, Yılmaz Kara, Turgay Herduran, Sadullah Gencer, Orhan Yılmaz, Şahmaran Çetin, Mehmet Akarsu, Tolga Çeven ve Mustafa Ak hakkında üzerlerine atılı suç örgütü üyesi olmamakla beraber, suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek eyleminden suçun unsurları oluşmadığından CMK'nın 223/2-a maddesi uyarınca ayrı ayrı beraat kararı verildi. 105 sanıklı davada 98 isim beraat aldı peki ceza alan 7 kişi kim ve aldıkları cezalar neler.

KİMLER İÇİN NE KARAR VERİLDİ:

Çöpçüler Kralı A. Aziz Yıldız:

Sanıklardan Abdülaziz Yıldız dosyada birçok suçtan ayrı ayrı cezalar aldı. A.Aziz Yıldız’ın üzerine atılı mağdur Erdoğan Türk'e yönelik bıçakla yaralamaya azmettirmek eylemine toplamda 5 ay hapis cezası verildi. Sanığın üzerine atılı eylem sayısına göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması halinde bir daha suç işlemekten çekineceğine dair mahkemede olumlu kanaat gelmediğinden HAGB kararı verilmedi. Aynı şekilde, sanığın üzerine atılı eylem sayısına göre cezanın ertelenmesi halinde ileride bir daha suç işlemekten çekineceğine dair mahkemede olumlu kanaat gelmediğinden verilen hapis cezası da ertelenmedi. Yıldız'ın üzerine atılı iddianamenin tavsifinde “Muratpaşa Belediyesi 13’üncü Olay” olarak anlatılan zincirleme olarak ihaleye fesat karıştırma eylemi sübuta erdiğinden, iptal edilen bu ihalede kamusal zararın oluşmadığı bilirkişi raporu ile belirlendiğinden, kendisine neticeten 1 yıl 15 gün hapis cezası daha verildi ve cezası ertelenmedi. Dava dosyasında “Korkuteli Belediyesi 4’üncü Olay” olarak tanımlanan, dönemin Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce’ye zincirleme olarak rüşvet vermek eylemi sübuta erdiğinden ve sanığın bu eylemini değişik zamanlarda ve zincirleme olarak gerçekleştirdiğinden dolayı, Yıldız’a ayrıca 5 yıl hapis verildi. Duruşmalardaki hal ve tavırları lehine indirim sebebi kabul edilerek verilen cezasında indirim yapıldı. Aziz Yıldız’a böylece bu suçlamadan da neticeten 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Hasan Gökce:

Sanıklardan dönemin MHP’li Antalya Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce'nin üzerine atılı ve iddianamenin tavsifinde “Korkuteli Belediyesi 4. Olay” olarak tanımlanan “Korkuteli Belediye Başkanı olarak zincirleme olarak rüşvet almak eylemi” sübuta erdiğinden kendisine Türk Ceza Kanunu’nun 252/1-2 maddesi gereğince eylemin işleniş şekline göre takdiren asgari hadden ceza tayini suretiyle 4 yıl hapis cezası verildi. Sanığın bu eylemini değişik zamanlarda ve zincirleme olarak gerçekleştirdiği gerekçesiyle verilen ceza 5 yıla çıkarıldı. Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları lehine indirim sebebi kabul edilerek verilen cezadan indirim yapıldı. Şu anda İYİ Parti Antalya Milletvekili Aday Adayı olan sanık Hasan Gökce’ye neticede 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Naim Şahin:

Sanıklardan Naim Şahin’in üzerine atılı ve iddianamenin tavsifinde “Korkuteli Belediyesi 4. Olay” olarak tanımlanan dönemin Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce’ye zincirleme olarak rüşvet vermek eylemi sübuta erdiğinden kendisine toplamda 5 yıl hapis cezası verildi. Sanığın, bu eyleme yardım eden sıfatı ile katıldığı gerekçesiyle yarı oranında, 2 yıl 6 aya indirildi. İndirimler sonrası kendisine 2 yıl 1 ay hapis verildi.

Sibel Taş:

Sanıklardan Sibel Taş'a, iddianamedeki “Muratpaşa Belediyesi 13. Olay” olarak anlatılan zincirleme olarak ihaleye fesat karıştırma eylemi için indirimler sonrası 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Ceza miktarına, sanığın sabıkasız kişiliğine göre ileride bir daha suç işlemekten çekineceğine dair mahkemede olumlu kanaat geldiğinden Taş hakkındaki ceza için hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildi. Taş 5 yıl süre ile denetimli serbestlik altında bulundurulacak. Bu süre içerisinde herhangi bir yükümlülük altına girmeyecek. Denetimli serbestlik süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde, hakkında verilen bu hükmün açıklanacak.

Arif Kuş:

Sanıklardan şu anda Muratpaşa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü olan eski Fen İşleri bürokratı ve eski belediye başkanlarından Arif Kuş dosyada “Muratpaşa Belediyesi 13. Olay” olarak anlatılan zincirleme olarak ihaleye fesat karıştırma eyleminden dolayı indirimler sonrası 1 yıl 15 gün hapis cezası aldı. Kuş’un cezası için de Sibel Taş gibi hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı ve yükümlülük altında bulunmadığı 5 yıllık bir denetimli serbestlik kararı verildi.

Adil Üstündağ:

Sanıklardan Adil Üstündağ, mağdur Erdoğan Türk'e yönelik bıçakla yaralamaya azmettirmek eyleminden dolayı indirimler sonrası 5 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ile ilgili olarak hakkında HAGB kararı ve yükümlülük altında bulunmadan 5 yıllık denetimli serbestlik kararı verildi.

Özcan Koç:

Sanık Özcan Koç, mağdur Erdoğan Türk'e yönelik bıçakla yaralamaya azmettirmek eyleminden dolayı indirimler sonrası 5 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ile ilgili olarak hakkında HAGB kararı ve yükümlülük altında bulunmadan 5 yıllık denetimli serbestlik kararı verildi.

Cezalar mahsup edilecek

Beraat eden sanıklar Serpil Eryiğit, Turgay Herduran, Yeşim Kongurtay, Yılmaz Kara, Gökalp Yılmaz, Kıymet Polat, Şahmaran Çetin, Tarkan İsmet Göncü, Feride Gündüz, Zafer Küçük, Ahmet Cengiz Baysal, Sadullah Gencer, Celal Akıcı, Ahmet Gencer, Tekin Feyyaz Yıldırım, Metin Dalyan, Murat Aslan, Mehmet Baki Uçar, Mustafa Can Deniz, Nurettin Akyol, Hasan Atlı, Hüsnü Kaya, Cavit Tetik, Muzaffer Türe, İbrahim Saçı, Ali Şen, Süleyman Demir, Hikmet Balaban, Hasan Tahsin Mutlu, Mehmet Talay, Ertuğrul Sakallı, Aydın Aslan, Bahri Baş, Ömer Saçu, Hiyam Yıldız, Aziz Eke, Hülya Eke, Mustafa Kemal Açıkalın, Halil Özcan, Semra Arat, Halil Aksoy, Cihan Şimşek, Kemal Çelik, Mehmet Çelik, dava sırasında vefat eden Kepez Belediyesi eski bürokratı Ali Fuat Uslu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ercan Tatı, Ahmet Arı, Mustafa Ak, Servet Çelik, Şerife Aydeşkin, Kerem Ateşdağlı, Ahmet Gündeşlioğlu, Leyla Atasoy, Ümit Gözütok, Ali Yaşar, Hatice Yıldırım, Pervin Şahan, Saliha Üstem, Ebru Gül Atilla, Fevzi Gökhan Kutlu, Levent Ördek, Mehmet Akarsu, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Sevil Demirhan (Onat), Sabri Ünver, Tarık Yıldız, Yusuf Yıldız, Hüseyin Demir, Heysem Eke, Serap Atay, Yusuf Tümbül, Mustafa Can kendilerini vekille temsil ettirdiklerinden, karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (AAÜT) gereğince 4 bin 360’ar lira vekalet ücretinin, Hâzine’den alınarak sanıklara verilmesine de karar verildi. Ayrıca davada katılan (müdahil) Muratpaşa Belediyesi, İzmir’in Buca Belediyesi ve Muhlis Göçen kendilerini vekille temsil ettirdiklerinden, karar tarihinde yürürlükte bulunan AAÜT gereğince 4 bin 360’ar lira vekâlet ücretinin, “suç işleyen ve hakkında mahkûmiyet hükmü kurulan sanıklardan alınarak katılanlara verilmesine karar verildi. Öte yandan üzerlerinde ‘yurt dışına çıkış ve imza atmak’ konulu adli kontrol hükmü bulunan sanıklar hakkındaki tüm adli kontroller kaldırıldı. Sanıkların tutuklulukta kaldığı sürenin cezanın infazı mahsubuna karar verildi.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a