banner153
banner230
banner203

Akaryakıtçının ruhsat tepkisi

ATSO Akaryakıt ve Gaz Ürünleri Meslek Komitesi akaryakıt istasyonlarındaki mevcut oto yıkama yerleri için işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınması için yapılan ihtarnameye tepki gösterdi


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) Ali Yılmaz başkanlığında bir araya gelen Akaryakıt ve Gaz Ürünleri Meslek Komitesi, üyelerden gelen şikayet ve talepleri görüştü. Belediyeler tarafından akaryakıt istasyonlarındaki mevcut oto yıkama yerleri için işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınması için akaryakıt istasyonlarına bırakılan ihtarnameye tepki gösterildi.
 İstasyonlardaki yıkama faaliyetinin akaryakıt istasyonu faaliyeti üzerinden yürütüldüğü ve işletici bir ikinci şahsın olmadığı durumlarda yeni bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı istenmemesi gerektiği ifade edildi.

 

Komite toplandı

Komite, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 35. maddesinin 2. Fıkrasında “Yapı yüksekliği 2 katı geçmemek kaydıyla istasyonların bünyelerinde kullanıcıların asgari ihtiyaçlarını karşılayacak oto-market, tuvalet-mescit, büfe, lastikçi, yıkama-yağlama fonksiyonları yer alabilir” ibaresinin bulunması gerekçesiyle, oto yıkama yerlerinin ayrı bir işletme olmadığı, ayrıca, istasyon bünyelerindeki mescitler, tuvaletler için ayrı bir ruhsat alınmıyorsa yıkama için de yönetmelikte belirtildiği gibi bir ruhsat istenmemesi gerektiği, aksi bir kararda mevzuatın ve hukukun ihlali anlamına geleceği belirtildi.

 

‘İptal edilmeli’

Ali Yılmaz başkanlığındaki Komite, konuyla ilgili değerlendirmesini şöyle sürdürdü; “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik incelendiğinde, akaryakıt istasyonlarında yer alan yıkama fonksiyonu için ayrı bir ruhsat aranacağına dair bir hükmün olmaması nedeniyle, akaryakıt istasyonu bünyesinde farklı bir işletme ve işletici olmaksızın aynı işletme ve işletici bünyesinde kullanıcıların asgari yıkama ihtiyaçlarının görülebilmesi için yürütülmekte olan yıkama fonksiyonun, özellikle de vaziyet planına işlenmiş olduğu durumlarda akaryakıt GSM ruhsatı haricinde bir ruhsatı gerektirmediği ifade edilmiştir.

Yukarıda belirtilen gerekçeler nedeniyle akaryakıt istasyonlarındaki mevcut oto yıkama yerleri için işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının talep edilmesi uygulamasının iptal edilmesi maksadıyla gereği için TOBB aracılığıyla İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne, bahsi geçen konuda girişimlerde bulunması maksadıyla da Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası ile Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası’na bildirilmesi kararlaştırılmıştır.”

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a